Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 11:05
Reklama
Reklama

Hrubieszów: Chcą stworzyć szpital dla samotnych i schorowanych pacjentów

W najbliższych tygodniach kierownictwo hrubieszowskiego szpitala wybiera się do Narodowego Funduszu Zdrowia na negocjacje dotyczące kontraktu na przyszłe usługi opiekuńczo-lecznicze. Od wyników tych rozmów zależy, kiedy w lecznicy w Hrubieszowie zostanie utworzony Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a także ilu pacjentów będzie mogło tam korzystać z leczenia i stałej opieki.
Hrubieszów: Chcą stworzyć szpital dla samotnych i schorowanych pacjentów
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zostanie utworzony w budynku C, gdzie wcześniej mieściła się poradnia pulmonologiczna.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego (obradowała 29 września), radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w statucie SPZOZ w Hrubieszowie. Zaproponowane przez zarząd powiatu zmiany dotyczyły wprowadzenia zapisów o długoterminowych usługach pielęgnacyjnych i opiekuńczych, co ewidentnie wskazuje na zamiar utworzenia w szpitalu oddziału o charakterze zakładu opiekuńczo-leczniczego dla pacjentów, którzy wymagają stałej opieki, a nie są w stanie zapewnić im ich bliscy. Projekt dotyczący zmian w statucie SPZOZ zgłosił wicestarosta hrubieszowski Marek Kata. W uzasadnieniu nadmieniono, że planowane jest rozszerzenie zakresu świadczeń zdrowotnych w szpitalu w Hrubieszowie i utworzenie tam Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Alicja Jarosińska, dyrektor SPZOZ w Hrubieszowie przyznaje, że od pewnego czasu rozważa możliwość utworzenia ZOL przy tamtejszym szpitalu.

– Funkcjonują tu dwa oddziały wewnętrzne. W sumie do leczenia pacjentów mamy tu ponad 70 łóżek internistycznych zakontraktowanych z NFZ. A mimo to ciągle brakuje nam wolnych miejsc dla pacjentów. Dzieje się tak, ponieważ prawie połowa łóżek jest zajęta przez pacjentów, u których zakończono już leczenie i już w żaden sposób nie można im pomóc medycznie. Natomiast stan ich zdrowia powodowany chorobą, zaawansowanym wiekiem lub niepełnosprawnością nie pozwala wypisać ich do domu – zaznacza dyrektor SPZOZ w Hrubieszowie.

Rodziny przywożą schorowanych i o nich zapominają   

Dyrektor Jarosińka zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sprawy. – Mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo i częściej zdarza się, że osoby starsze nie mogą liczyć na stałą opiekę. Wiele lat temu żyliśmy w domach wielopokoleniowych, tam opiekę nad starzejącymi się członkami rodzin przejmowało młodsze pokolenie. Obecnie dzieci opuszczają domy rodzinne i starzejący się rodzice zostają bez opieki. Wielokrotnie zdarza się, że bliscy przywożą schorowanego pacjenta do szpitala, a potem przestają się nim interesować – tłumaczy dyrektor Jarosińska.

Trudno jednak dokładnie powiedzieć, ilu takich pacjentów w ciągu roku trafia do szpitala w Hrubieszowie. Tamtejsza lecznica nie prowadzi takich zestawień ani szacunków. Wiadomo już natomiast, gdzie zostanie utworzony Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy  szpitalu w Hrubieszowie.

– Mamy wolne pomieszczenia w budynku C., który przylega do głównego gmachu szpitala. Około rok temu poradnia pulmonologiczna została przeniesiona do innej części szpitala. Budynek C jest idealnym miejscem na utworzenie tam ZOL-u. Pacjenci ZOL wymagają opieki pielęgnacyjnej, rehabilitacji, dobrego żywienia, jak również stałej opieki lekarskiej i stałego dostępu do bazy diagnostyczno-leczniczej. I to wszystko szpital w Hrubieszowie może im zapewnić. Utworzenie ZOL da również możliwość tworzenia nowych miejsc pracy dla pielęgniarek, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i salowych – przekonuje dyrektor Alicja Jarosińska.

Wszystko zależy od kontraktu z NFZ   

Natomiast jeszcze nie wiadomo dokładanie, kiedy w szpitalu zostanie utworzony Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

– Obecnie przymierzamy się do takich zamiarów i planujemy. A szczegóły będą zależne od ustaleń z płatnikiem, którym jest NFZ, a nie ode mnie. Obecnie nie znam żadnych konkretów dotyczących daty utworzenia ZOL ani tego ilu pacjentów on pomieści. Ile łóżek tam będzie, zależy od warunków kontraktu z NFZ. To powinno stać się jasne w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jeżeli rozmowy z NFZ wypadną korzystnie, taki zakład zostanie uruchomiony w szpitalu jeszcze w przyszłym roku – poinformowała nas dyrektor naczelna SPZOZ w Hrubieszowie.

Od pewnego czasu w tym mieście krążą pogłoski, że w miejscowym szpitalu powstanie oddział opieki dla pacjentów z nowotworami i wymagających opieki paliatywnej.

– Proszę nie mylić Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego z oddziałem medycyny paliatywnej. Są to zupełnie różne jednostki chorobowe, a także inny profil pacjenta. Nie ma możliwości, aby te dwie odmienności połączyć ze sobą – podkreśla dyrektor Jarosińska. – Poprzednio pracowałam w dużym szpitalu w Nowym Targu. Tam widziałam jak działa ZOL. Mogę stwierdzić, że bardzo się opłaca – dodaje Alicja Jarosińska, dyrektor SP ZOZ w Hrubieszowie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dzień świra 10.10.2022 06:44
A czemu nie oddział psychiatryczny, co niektórzy mieszkańcy mieliby bliżej?

Dzień Świstaka 10.10.2022 21:27
Chciał byś. Młode jesteś to Abramowice

Pyta to takie coś jak ty 08.10.2022 19:41
Chyba samoobsługowy jak średnia wieku pielęgniarek 50+ pewnie. Tak dbali zeby ich nie zwolnili ze młodych nie zatrudniali .

Obywatel GC 07.10.2022 09:37
Czyli co hospicjum zamiast leczenia Tylko pytam jako mieszkaniec.

Podpis 07.10.2022 11:11
jak siępyta to sięstawia znak zapytania

inteligencja podpisu 10.10.2022 21:25
Pyta to takie coś. Prawie jak wąż, albo kanał na yt

Podpis Pyty 08.10.2022 19:45
Tu od dawna jest hospicjum. Uczą sie tu leczyć.

Haha 07.10.2022 06:55
Dobre, a kto tam za dodatkowe 2.50 będzie pracował NIEWOLNIK ?

Podpis 08.10.2022 19:43
Ukrainiec

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PoliksTreść komentarza: ProstaczkiData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:16Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: LotinTreść komentarza: Patologia Platwusow I Odmozdzonych Ciemniakow Rzadzi Zamościem, mieszkańcy na to zasłużyli Wyborcy tacy sami Oglupieli CiemniacyData dodania komentarza: 09.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: No to trzeba było coś więcej zrobić niż pisać anonimy na zadupiastym forum. Straszyli burmistrzową wyborami, czas na młodych a później się okazało że burmistrzowa jest najmłodszym kandydatem przeciwko dziadkowi i przedszkolance. Władze powiatu jeszcze gorzej i to samo. Ta miernota co zostaje na zadupiach to wieczne marudzenie i tyle. Ani nie wyjedzie ani nic nie zrobi pożytecznego.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 07:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zwłaszcza te 15% bezrobocia ucieka już kilka lat i uciec nie może.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 06:58Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ProrokTreść komentarza: Ale ją uzdrowił. W USA zapłaciła by na pewno więcej za lekarzy i by jej nie pomogli. Naprawdę mówił że jej hajs odda? Nie ma co wierzyć starej babie. Wierzy w oszustów a w końcu znalazła kogoś kto ma moc i mu zapłaciła zgodzie z umową.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 02:28Źródło komentarza: Werbkowice: Zapłaciła 120 tys. zł uzdrowicielowi za leczenie przez telefon i ekran telewizora!Autor komentarza: TOSIEKTreść komentarza: REZUNY UKEAIŃSKIE PAMIĘTAMY WOŁYŃData dodania komentarza: 08.05.2024, 22:12Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!
Reklama
Reklama