Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 września 2022 06:08
Reklama Północ Nieruchomości - Zamość

Zamość: Waży swoje śmieci. Uważa, że odbiorca chce za nie więcej niż powinien

Sumiennie segreguje odpady, a zanim zabierze je śmieciarka, dokładnie waży. Rozbieżności pomiędzy wyliczeniami PGK-u, który odpady przyjmuje, a mieszkanki Zamościa, która je oddaje, są duże. – Jestem zdania, że powinniśmy płacić za faktycznie oddawane śmieci, a nie za to, co ich odbiorca sobie zażyczy – uważa nasza czytelniczka.
Zamość: Waży swoje śmieci. Uważa, że odbiorca chce za nie więcej niż powinien
Andrzej Sroczyński z Zamościa przed oddaniem waży odpady, zapisuje wartości, a na koniec roku wszystko sumuje.
Autor: Fot. Leszek Wójtowicz

Bożena Sroczyńska, bo o niej mowa, mieszka wraz z mężem i synem w domu jednorodzinnym na os. Nowe Miasto w Zamościu. Do końca 2020 r. płaciła za śmieci miesięcznie 16 zł od osoby. Taka stawka obowiązywała w całym Zamościu. Ale po zmianie sposobu naliczania opłat – zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zamość – od 2021 r. dla rodzin posiadających wodomierze opłatę za śmieci uzależniono od średniego zużycia wody, a dla pozostałych przyjęto ryczałt.

Ile ważą śmieci?

Samorząd uzależnił więc opłaty za wywóz odpadów od zużycia wody. Według wyliczeń Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu dotyczących kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w mieście, w 2021 r. firma odebrała od mieszkańców 21,74 tys. ton odpadów, co daje rocznie 406 kg na osobę. Zgodnie z powyższym, trzyosobowa rodzina pani Bożeny miała miesięcznie „wyprodukować” 101 kg odpadów (bez bioodpadów, bo posiadają kompostownik i dzięki temu korzystają z ulgi), czyli prawie 34 kg na głowę. Kwartalna kwota należności została naliczona na 160,38 zł.

Nasza rozmówczyni uznała, że choćby jej rodzina dwoiła się i troiła, to nie jest w stanie „wyprodukować” rocznie ponad tony odpadów (dokładnie: 1 218 kg), dlatego składając w lutym ub. roku deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dołączyła pismo z informacją, że od 1 stycznia rozpoczęła ewidencję śmieci oddawanych ze swojego gospodarstwa domowego. – Wszystkie dokładnie segregujemy: oddzielnie tworzywa sztuczne, popiół w okresie zimowym, oddzielnie zmieszane i odpady bio, które trafiają do kompostownika – opowiada Andrzej Sroczyński, mąż pani Bożeny, który przed oddaniem waży odpady, zapisuje wartości, a na koniec roku wszystko sumuje.

Oddajemy jedną czwartą

Co wynika z tych wyliczeń? – Przez cały 2021 r. oddaliśmy dokładnie 277 kg śmieci, tymczasem ze sprawozdania PGK wynika, że w mieście na trzyosobową rodzina przypada 1 218 kg odpadów – opowiada pani Bożena. – To oznacza, że moje gospodarstwo domowe oddaje jedynie 23 proc. tej średniej. To za duża różnica, żebym miała lekką ręką płacić za nieoddane śmieci. Stoję na stanowisku, że najwyższa pora skończyć z fikcją. Płacimy za faktycznie zużyty prąd, gaz czy wodę, to powinniśmy rozliczać się też z faktycznie oddanych śmieci.

Dlatego za pierwszy kwartał br. zamościanka zapłaciła nie 160,38 zł, ale 53,46 zł (to 30 proc. należności wynikającej z deklaracji). Dostała upomnienie, ale za drugi kwartał wniosła taką samą opłatę i wystąpiła też z pismem do magistratu.

Promować uczciwych

– Z otrzymanej z wydziału gospodarki komunalnej odpowiedzi nie wynika jakakolwiek refleksja – mówi nasza rozmówczyni. – Moja inicjatywa nie znalazła zrozumienia. Mamy płacić średnią i koniec. Uważam, że przyjęta przez radnych uchwała o zmianie sposobu naliczania opłat w żaden sposób nie promuje mieszkańców uczciwie podchodzących do zbierania i segregacji śmieci. Na przeprowadzonych zebraniach z mieszkańcami nie dopuszczono do przedyskutowania problemu, a jedynie uczono nas jak segregować odpady. A przecież ustawa dopuszcza inne sposoby zbierania odpadów i uiszczania opłat. Wierzę nadal, że można wdrożyć pilotażowy program liczenia wytwarzanych śmieci i znaleźć źródło „patologii”.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gus 25.09.2022 18:42
Drażliwy temat były zebrania osiedlowe na ten temat ludzie składali deklaracje jak chcą płacić za śmieci była to tylko ściema trwało to tylko 3 miesiące. Przedstawiałem średnie dane statystyczne z poszczególnych miast klasyfikację odpadów. Lecz jeżeli wysypisko śmieci przyjmuje gruz i wprowadza go na stan przechowywania a nie wykorzystuje go do innych celów tylko płaci za składowanie koszty rosną. Zainteresowanych odsyłam do GUS internet można wszystko znaleźć jak nasi włodarze wprowadzają rodzaj śmieci tekstylia gabaryty itp. wszystko co najdroższe w zamościu na full. Straciłem 3 dni nikt nie był zainteresowany twardymi danymi

UxuY 24.09.2022 19:10
W tych wyliczeniach z artykułu chyba coś się nie zgadza. Jeżeli według miasta mieszkaniec średnio produkuje 406 kg rocznie, to jakim cudem rodzina Pani Bożeny miałaby wytwarzać 101 kg miesięcznie? Chyba chodziło o produkcję 406 kg za 4 miesiące, bo dalej jest mowa o 1218 kg rocznie. Ale wtedy 101 kg miesięcznie nie jest za 3 osobową rodzinę, ale za jedną osobę. Przed publikacją wypadałoby przeczytać ze zrozumieniem to, co się napisało. Po drugie rozumiem, że pobiera się opłatę według zużycia wody (taki system jest najlepszy, bo ludzie w przeciwnym razie wywożą śmieci do lasu albo podają nieprawdziwą liczbę osób w gospodarstwie domowym), ale dlaczego według średniego, a nie rzeczywistego zużycia? Dlaczego mam płacić więcej, bo sąsiad ma 5 dzieci, które trzeba wykąpać i co drugi dzień podlewa ogródek? Podsumowując: cenna inicjatywa tej pani, a miasto powinno zmienić system na taki, który zachęca do oszczędzania wody.

Czytajzezrozumieniem 24.09.2022 22:39
406x3÷12(jeden mieszkaniec rocznie X3 dzielone przez 12 msc) =wychodzi 101 kg msc

Jan 24.09.2022 16:59
Czy wy ludzie nie rozumiecie ze opłata tak zawsze jest umowna! Przecież nie jest to odbiór odpadów tylko tej Pani , a podzielony jakoś tam koszt funkcjonowania systemu. Ci ludzie zachowują się jak gdyby śmieciarka przyjeżdżała tylko po Ich śmieci , w taki rozumowaniu wynajęcie dla tych państwa śmieciarki , opłacenie ludzi i inne opłaty to pewnie i 1000 PLN miesięcznie by nie starczyło ! Wszyscy źli tylko nie Oni!

Stef 24.09.2022 16:44
Najsprawiedliwiej dodać kolejny podatek do produktów na półce sklepowej „ podatek śmieciowy „ tak 20-25 % wartości produktu! W tych waszych pomysłach widać chęć oszukania systemu czytaj „ jak najmniej Ja mam zapłacić „, a nie znalezienie „sprawiedliwego” rozważania !

C696 24.09.2022 12:56
Bardzo dobrze nie dajmy się robić w ciula urzędnikom na każdym kroku a tam tylko podwyżki sobie robią no bo jak naliczają tyle średniej z jednego domostwa to wyobraźcie sobie ile teraz im wyjdzie na plus z tym co rozliczają się z wysypiskiem itp... brawo dla tej rodziny nie są to wielkie koszty ale czemu mamy płacić za coś czego nie oddajesz ! Co chodzi o ilość mieszkańców wystarczyło przeprowadzić kontrolę chodzby wskazać poprzez zarządcę danego bloku każdy się orientuje ile i kto mieszka w danym mieszkaniu

Głupi 24.09.2022 11:29
Do wszystkich mądrych, niech ktoś mi wyjaśni, jak ilość wody wpływa na ilość śmieci, to tak jak płacenie za chleb stopniami Celsjusza, zdebilenie narodu postępuje i nie ma niestety na to rady

Zdzichu 24.09.2022 12:10
To jest sztuczny wymysł który jest tłumaczony tym że pod jednym adresem może przebywać kilka osób, a zgłoszonych może być jedna osoba. Oczywiście jest to oficjalna interpretacja, a finalnie masz płacić więcej. Tego typu akcji będzie coraz więcej, jeszcze chwila i będą mierzyć zanieczyszczenia w powietrzu i im lepszy wynik tym większy podatek zapłacisz :-) kto wie, może jeszcze zapłacisz za możliwość wychodzenia na drogi publiczne ( jedna spółdzielnia w Gdańsku już pobiera opłaty za chodnik ;) )

PotrafiacyMyslecSamodzielnie 24.09.2022 12:14
Odpwoedź bardzo prosta. Ktoś deklaruje, że mieszka u niego jedna osoba = i płaci za jedną osobę, a w rzeczywistości wynajmuje mieszkanie dziesięciuciu studentom. Dlatego ilośc zużytej wody ma związek z ilościa lokatorów w mieszkaniu. I proszę nie wymyślac, że ktoś może codziennie wymieniac wode w basenie.

Celsjusz 24.09.2022 15:25
A ja bym pobierał za śmieci w zależności od temperatury w domu. Im wyższa temperatura tym więcej za śmieci. Skoro ma ciepło, to znaczy że bogaty, bo prąd, węgiel i gaz drogi. Gdyby ktoś nie zrozumiał (a wiem że są tacy) to wpis jest typowo ironiczny (żartobliwy). ;)

Artur 24.09.2022 11:18
Brawa dla tej Pani. Oby więcej świadomych i odpowiedzialnych obywateli. To my kreujemy ten kraj i procesy w nim maja nam służyć. Nie bądźmy jak stado baranów które teraz będzie beczeć, że po co waży. Robi to bo ma takie prawo - ma też ta Pani prawo płacić za realnie wykonaną usługę i być obywatelem swojego Państwa a nie obozu koncentracyjnego gdzie ktoś w mundurze mówi jak ma być. Odebraliśmy sobie prawa, a teraz jak ktoś przypomina, że to wszystko ma nam służyć to my jeszcze go uciszymy. Wolność i prawo głosu jest dane nam przy narodzinach i z nim umrzemy. Jeszcze raz brawa dla tej Pani - świat zmienia się od małych kroków.

xD 24.09.2022 11:00
jak do sklepu po chleb idzie to bochenki też pewnie waży

lol 24.09.2022 11:04
ciebie nie zaważyli przy porodzie i widać co z ciebie wyrosło....

żulik 24.09.2022 11:13
tak, a o co chodzi

Artur 24.09.2022 11:20
xD 24.09.2022 11:00
jak do sklepu po chleb idzie to bochenki też pewnie waży
Dziecko, po co wchodzisz na portale informacyjne. Wracaj do swoich gier albo kolorowanek w paint. Dorośli tutaj rozmawiają i podejmują decyzje - czy płacić za wywóz jednej Twojej pieluchy czy przepłacać za nią trzy razy.

xd to peał 24.09.2022 14:09
hahah dobre, ale parsknąłem :D

Ulla 23.09.2022 09:18
A to numer,,Ciemnota Zapłaci,, to i ja zacznę może ważyć śmieci .

Reklama
Reklama
Reklamapromienniki
KOMENTARZE
Autor komentarza: hadfaweyTreść komentarza: www.podchaser.com/lists/watch-fall-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMa5D www.podchaser.com/lists/watch-aftersun-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8D www.podchaser.com/lists/watch-barbarian-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2DMr8L www.podchaser.com/lists/watch-the-woman-king-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2DMrCN www.podchaser.com/lists/watch-bullet-train-2022-fullmovie-free-online-on-streamin-107u2ESlsd www.podchaser.com/lists/watch-dragon-ball-super-super-hero-2022-fullmovie-free-o-107u2ESlwe www.podchaser.com/lists/watch-one-piece-film-red-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ESlwg www.podchaser.com/lists/watch-top-gun-maverick-2022-fullmovie-free-online-on-str-107u2ET2va www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vd www.podchaser.com/lists/watch-avatar-remaster-re-release-2022-fullmovie-free-on-107u2ET2vf www.podchaser.com/lists/watch-dont-worry-darling-2022-fullmovie-free-online-on-s-107u2ET33u www.podchaser.com/lists/watch-brahmastra-part-one-shiva-2022-fullmovie-free-onli-107u2ET3GF www.podchaser.com/lists/watch-x-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ET3GI www.podchaser.com/lists/watch-minions-the-rise-of-gru-2022-fullmovie-free-online-107u2ETKFC www.podchaser.com/lists/watch-the-invitation-2022-fullmovie-free-online-on-stream-107u2ETKFD www.podchaser.com/lists/watch-where-the-crawdads-sing-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxW www.podchaser.com/lists/watch-dio-dreamers-never-die-2022-fullmovie-free-online-107u2ETaxc www.podchaser.com/lists/watch-beast-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETb1h www.podchaser.com/lists/watch-thor-love-and-thunder-2022-fullmovie-free-online-o-107u2ETrsM www.podchaser.com/lists/watch-blonde-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETs4k www.podchaser.com/lists/watch-confess-fletch-2022-fullmovie-free-online-on-strea-107u2ETs4l www.podchaser.com/lists/watch-bros-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsLI www.podchaser.com/lists/watch-clerks-3-2022-fullmovie-free-online-on-streaming-107u2ETsPK www.podchaser.com/lists/watch-the-silent-twins-2022-fullmovie-free-online-on-stre-107u2ETsPL pastebin.com/WAY8hG2T th.cpp.sh/6ll7y pastebin.com/Xhj5rCGk th.cpp.sh/9ckbj pastebin.com/JQG7S3Q2 th.cpp.sh/6qawvData dodania komentarza: 29.09.2022, 06:08Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: dooedTreść komentarza: https://www.grawi.com/Conifg/fortnite.html https://issuetracker.google.com/issues/249630869 https://issuetracker.google.com/issues/249630963 https://seacoral2021.com/Fortnite.html https://seacoral2021.com/bupgmobile.html https://seacoral2021.com/robux.html https://seacoral2021.com/netflix.html https://seacoral2021.com/CashApp.html https://seacoral2021.com/tiktok-coins.html seacoral2021.com/Xbox-Gift-Card.html https://issuetracker.google.com/issues/249581036 https://issuetracker.google.com/issues/249581034 https://issuetracker.google.com/issues/249583967 https://issuetracker.google.com/issues/249586849 https://issuetracker.google.com/issues/249591026 https://issuetracker.google.com/issues/249593451 https://issuetracker.google.com/issues/249594969 https://issuetracker.google.com/issues/249595648 https://issuetracker.google.com/issues/249596461 https://issuetracker.google.com/issues/249598127 https://issuetracker.google.com/issues/249600243 https://issuetracker.google.com/issues/249601709 https://issuetracker.google.com/issues/249604072 https://issuetracker.google.com/issues/249608143 https://issuetracker.google.com/issues/249606678 https://seacoral2021.com/Tiktok-Followers.html https://seacoral2021.com/FreeFire.htmlData dodania komentarza: 29.09.2022, 05:02Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: YyyTreść komentarza: Tępy chuj on trąbi aby ten typ się obudził nie widzisz że zasypiaData dodania komentarza: 29.09.2022, 01:31Źródło komentarza: Miał ponad 3 promile, kierował traktorem i śpiewał [FILM]Autor komentarza: jdher6Treść komentarza: https://github.com/webpodcast/cfsBHGD/blob/main/README.md https://gitlab.com/jemvut/qfmi8udg https://gitlab.uliege.be/J.Fays/simian-XML-filter/-/issues/99 https://t.co/W6bXYC9INR https://zenodo.org/communities/dkhgaytd/?page=1&size=20 https://challonge.com/9embfa3u?ljsth https://www.onfeetnation.com/photo/albums/bgsdtsetew6aa https://www.scoop.it/topic/nxgsetada https://rextester.com/VAS96039 https://codebeautify.org/htmlviewer/y22fcf0e4 https://paiza.io/projects/sC94sWZuzgzTTy2os9gIKA?language=php https://jsfiddle.net/z2kmjp09/ https://paste2.org/wyG1nsKe https://ctxt.io/2/AAAQikuGEg https://authors.curseforge.com/paste/3890c5c6 https://coliru.stacked-crooked.com/a/7a57d3095d28cd13 https://dev.bukkit.org/paste/41903726 https://pastebin.com/BvePUpc4 https://pastelink.net/390u6t94 https://pasteio.com/xX8obyXCcj22 https://geany.org/p/OXYGc/ https://ide.geeksforgeeks.org/74292f54-3c6e-4360-a9b5-623bf5a813c2 https://yamcode.com/iuns4jgzsp https://jsitor.com/SXNFCvdrt https://www.diemucha.at/comment/51857 https://pastebin.com/X7x5ZJtS https://pastelink.net/tvbrxk02 https://authors.curseforge.com/paste/ee2a74d0 https://dotnetfiddle.net/bysPOq https://www.amazon.com/Warum-die-Wahl-eines/dp/B0BG3J1WLV https://www.audible.com/pd/Warum-die-Wahl-eines-Podcast/B0BG3KCR94 https://techplanet.today/post/fghagjdkajkj https://www.theyashelf.com/individuelt-regnskab-handtering-af-din-helt-egen-okonomi/ https://school3-oktb.minobr63.ru/question/comptabilite-individuelle-gerer-vos-propres-finances/ https://jpost.us/news/individuele-boekhouding-omgaan-met-uw-eigen-financien/ https://thetourtimes.com/verzin-een-goed-begrip/ https://1009magic.com/approved/individualni-ucetnictvi-nakladani-s-vlastnimi-financemi/ https://dailybusinesspost.com/contabilidad-individual-como-manejar-sus-propias-finanzas/ https://flipboard.com/article/google-issue-tracker/a-aKwEmJYRQ2i2o7aO4ENKwQ%3Aa%3A3927451503-4371518454%2Fgoogle.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-full-2022-onli/a-FlgyFP0NTFm9YDDrLq_jng%3Aa%3A3927451503-ad51b2106b%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-i6z9Ywd7TleyQM43U9Y-hQ%3Aa%3A3927451503-5b0f5310bb%2Facast.com https://flipboard.com/topic/movies/watch-dont-worry-darling-free-2022-onli/a-pnJcV9VVTiqvA0LEwg30mA%3Aa%3A3927451503-52e14d8946%2Facast.com https://dotnetfiddle.net/jZgT8K https://rextester.com/EYEPD93257 https://codebeautify.org/htmlviewer/y2264eddb https://www.bihann.com/cast/60.html?hdjhs https://www.nehannn.com/artist-detail/560.html?kfhdu https://pastebin.com/ZPT89DcN https://pastelink.net/uqd8zuzj https://geany.org/p/PKpid/ https://authors.curseforge.com/paste/3e189473Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:47Źródło komentarza: Zamość: 18-letnia zamościanka odpowie za kradzieżAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Jeszcze trochę to na serio sprzedam samochód i będę wolnym człowiekiem !!!!!.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 22:46Źródło komentarza: Nieznajomość definicji skrzyżowania może kosztować kierowców nawet 1000 złotychAutor komentarza: AntylovelasTreść komentarza: Ala ma różne pomysły ale chyba pora aby te pomysły wdrażała gdzie indziej. Po ostatniej akcji to najpierw do spowiedzi i za pokutę na kolanach powrót do Nowego Sącza. Ciekawe czy ten zastępca Mister Zero od składania kwiatów na imprezach w powiecie kogoś nowego przywiezie w teczce. To co się dzieje w tym starostwie to kpina. Za chwilę to szpitala nie będzie i pewnie w tycu budynkach jakiś DPS zrobią.Data dodania komentarza: 28.09.2022, 21:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Szpital wchodzi w wyjątkowo trudny czas
Reklama
Reklama