Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:41
Reklama

Biłgoraj: Śpiew, teatr i tradycja

11 września w Biłgoraju w przepięknej scenerii zabytkowej Zagrody Siatkarskiej odbyło się wydarzenie poświęcone kultywowaniu tradycji i kultury terenu Ziemi Biłgorajskiej. Na scenie zaprezentowały się amatorskie zespoły obrzędowe z terenu powiatu oraz zespoły śpiewacze.
Biłgoraj: Śpiew, teatr i tradycja

Już po raz trzeci odbył się Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wydarzenie miało na celu uświadomić wszystkim, jak piękna jest tradycja i historia naszego regionu, oraz pokazać, jakie bogactwo kulturowe posiada powiat biłgorajski.

 – Naszym celem jest popularyzacja naszego wspaniałego folkloru biłgorajskiego. Przegląd odbywa się w magicznym miejscu jakim jest Zagroda Sitarska. Świadomie organizujemy tutaj to wydarzenie. Ma ona nas motywować do jeszcze większej  aktywności społeczno-kulturalnej. Ma nas scalać, budować więzi lokalno-społeczne, budować tożsamość narodową i poczucie, że jesteśmy stąd i mamy bogate dziedzictwo kulturowe. Pamiętajmy, że mamy się czym chwalić i szczycić – mówił Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. 

Wydarzeniu towarzyszyła niesamowita sceneria. Bowiem Zagroda Sitarska to obiekt obrazujący dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI-XIX w. – Zagroda swoim początkiem sięga roku 1810, kiedy to mieszczanin biłgorajski Andrzej Grabiński wybudował dom, a w następnych latach towarzyszące zabudowania inwentarskie. Jest to unikatowe miejsce w skali kraju, udostępnione zwiedzającym od 1976 roku będące chluba powiatu biłgorajskiego – mówiła Anna Wachowicz. 

W tegorocznym Przeglądzie zaprezentowało się sześć zespołów. Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz zaśpiewał obrzędowe dawne pieśni weselne. Zespół „Zorza” z Dereźni przedstawienie pt. „Lanie wosku u Kowalki". Zespół „Czeremcha” z Gromady zaprezentował widowisko pt. „Jak córkę szewca swatali”. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego pokazał widowisko pt. „Proszenie na wesele”. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa zaśpiewał pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego, a szczególnie z Aleksandrowa w tradycyjnych strojach biłgorajskich. Kapela Ludowa „Krążałka” zagrała i zaśpiewa pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego.

Patronat honorowy na Przeglądem objęli: Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Szarlip – Starosta Biłgorajski.

 III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego uzyskał  dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Kronika Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama