czwartek, 9 maja 2024 18:02

Hrubieszów: Wywalczyli złoty krążek

Leszek Kryszczuk, instruktor modelarstwa lotniczego w Uczniowskim Klubie Sportowym „Jedynka" w Hrubieszowie, przywiózł złoty medal z Mistrzostw Europy Modeli Swobodnie Latających w Macedonii Północnej. Zdobył go w klasyfikacji drużynowej razem ze Stanisławem Skibickim z Suwałk i Adamem Krawcem z Gliwic.
Drużynowi mistrzowie Europy w kategorii modeli z napędem gumowym. Polska zdobyła także puchar przechodni dla zwycięskiej reprezentacji narodowej, po raz pierwszy w 50-letniej historii tej nagrody podczas Mistrzostw Europy.

Mistrzostwa Europy Modeli Swobodnie Latających odbyły się w drugiej połowie sierpnia w miejscowości Prilep. Rozegrano je w trzech konkurencjach: F1A (modeli szybowców), F1B (modeli z napędem gumowym) i z F1C (modeli z napędem silnikowym). W zawodach udział wzięło 168 zawodników z 26 państw. W konkurencji drużynowej Polskę reprezentowali: Leszek Kryszczuk (UKS „Jedynka” Hrubieszów) Stanisław Skibicki (sekcja modelarstwa lotniczego OSiR w Suwałkach) i Adam Krawiec (GSML Gliwice) oraz ). Biało-czerwoni wygrali zawody w kategorii F1B, tym samym zdobyli tytuł Mistrzów Europy. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Ukrainy, a trzecie reprezentanci Niemiec.

– Po raz pierwszy w historii modelarstwa reprezentacja Polski zdobyła tytuł mistrzowski w kategorii modeli z napędem gumowym, pokonując blisko 70 zawodników z 24 europejskich państw. Jestem bardzo dumny z medalu i pucharu, zdobytych w Macedonii. W klasyfikacji Indywidualnej zająłem 6 miejsce, a drużynowo zdobyliśmy złoty medal. Dziewięcioosobowa reprezentacja Polski także stanęła na najwyższym podium. Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie i nieocenioną pomoc pani Marcie Majewskiej, burmistrzowi Hrubieszowa – podkreśla Leszek Kryszczuk, drużynowy mistrz Europy w rywalizacji modeli latających z napędem gumowym.

Leszek Kryszczuk (55 l.) jest twórcą i instruktorem sekcji modelarstwa lotniczego w Uczniowskim Klubie Sportowym "Jedynka" przy Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie. W tej sekcji i pracowni modelarskiej szkoliło się do tej pory ponad dwustu młodych adeptów modelarstwa. Wielu z nich zdobyło medale na zawodach organizowanych w kraju, a także poza granicami Polski. Leszek Kryszczuk jest radnym miejskiego samorządu i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Hrubieszowa.