Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:01
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Wolica Śniatycka: Jedyny taki pomnik w Polsce! Ma prawie 20 m wysokości i kosztował ponad 4 mln zł

Nie ma drugiego takiego w powiecie zamojskim, na Lubelszczyźnie ani w Polsce! Jest wypełnieniem testamentu kawalerzystów II RP, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym chcieli wybudować monument, ale wybuch wojny przekreślił ich plany. W Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem zostanie odsłonięty Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
Wolica Śniatycka:  Jedyny taki pomnik w Polsce! Ma prawie 20 m wysokości i kosztował ponad 4 mln zł
Odsłonięcie pomnika w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się 28 sierpnia – w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem.

Autor: Fot. ŚZŻAK Okręg Zamość

Nie ma wątpliwości, że od 28 sierpnia Wolica Śniatycka znajdzie się na obowiązkowej mapie miejsc, które nie tylko fani historii, ale każda przyjeżdżająca do Zamościa i na Roztocze wycieczka będzie chciała odwiedzić. Przemawiają za tym zarówno względy artystyczne, jak i fakt, że czekający na oficjalne odsłonięcie Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej poraża gabarytami: wznosi się na 19,5 m, a pomiędzy olbrzymimi skrzydłami husarskimi znajdują się odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.

Mieszkańcy się cieszą

Renata Sieniatyńska mieszka w Wolicy Śniatyckiej. 

– Pomnik przepięknie się prezentuje i jest widoczny z daleka od strony Cześnik, Śniatycz i Komarowa – opowiada pani Renata. – Mieliśmy wątpliwości, czy uda się go zbudować na czas, ale wszystko jest już gotowe i wygląda super. Mamy nadzieję, że o Wolicy Śniatyckiej będzie słychać w całej Polsce i na świecie, bo w ostatnich latach przyjeżdża tu dużo ludzi z różnych zakątków kraju, ale też z Francji, Kanady i Chicago w USA. Nie mam wątpliwości, że historia krwawej, ale zwycięskiej bitwy po Komarowem będzie dzięki temu pomnikowi kultywowana.

Postawiony na polach największego kawaleryjskiego boju XX w. monument będzie jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko na Zamojszczyźnie. Nawiązuje do przedwojennej koncepcji z 1936 r. i jest jedynym pomnikiem w Polsce dedykowanym kawalerii i artylerii konnej. Poza tym, o czym była już wcześniej mowa, monumentu o takich gabarytach na próżno szukać w województwie lubelskim, zaś szokujący rozmiarami pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie (woj. Lubuskie) ma ponad 30 m wysokości, a więc jest nieco ponad 10 m wyższy od tego, który zostanie odsłonięty pod Komarowem.

Góruje nad polami

Pomnik w Wolicy Śniatyckiej jest owocem kilkunastoletniej pracy Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” pod kierownictwem Tomasza Dudka, architekt, który nieodpłatnie przekazał teren pod budowę monumentu oraz wspólnie z Konradem Głuchowskim – również nieodpłatnie – opracował koncepcję monumentu (autorem konstrukcji monumentu jest Jan Dworzycki).

 Jak przypominał wielokrotnie prezes stowarzyszenia Tomasz Dudek, to wypełnienie testamentu kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w 1936 r. utworzyli komitet budowy pomnika, ale najpierw wojna, a następnie komunistyczny reżim przerwały te plany. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” oraz współpracującego z nim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość liczą, że pomnik, który stal się atrakcją już podczas budowy, będzie często odwiedzany przez turystów. 

Środki zebrane na budowę w wysokości ponad 4 mln zł pochodziły w większości ze zbiórek społecznych. Budowa otrzymała również dofinansowanie ze środków budżetu państwa oraz konkursów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonanie płyt ze znakami pułków sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. W perspektywie zaplanowano wybudowanie parkingu i monitoringu. Darowizny na rzecz budowy pomnika można wpłacać na numer rachunku bankowego: 67 1240 2816 1111 0010 3469 8856.

Bitwa pod Komarowem

Na przełomie sierpnia i września 1920 r. pod Komarowem doszło do największej bitwy kawaleryjskiej. Starły się tam wojska wchodzące w skład 3. Armii gen. Władysława Sikorskiego i rosyjskiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Główny udział w bitwie ze strony polskiej miała 1. Dywizja Jazdy dowodzona przez płk. Juliusza Rómmla

Bitwa zakończyła się zwycięstwem polskich kawalerzystów. 1. Dywizja Jazdy płk. Rómmla, posiadająca w swoich szeregach blisko trzy razy mniej żołnierzy, zatrzymała impet osławionej 1. Armii Konnej Budionnego, a w wyniku brawurowych szarż odrzuciła nieprzyjaciela na wschód. Zwycięskie zmagania zostały jednak okupione stratą 300 poległych i rannych kawalerzystów oraz 500 koni. Bitwa pod Komarowem należała do największych, jakie stoczyła kawaleria w XX w.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się 28 sierpnia – w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem. Jego głównymi organizatorami są Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i ŚZŻAK Okręg Zamość. Oddzielnie uroczystości zwycięskiej bitwy pod Komarowem organizuje dzień wcześniej w Wolicy Śniatyckiej komarowski samorząd.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Prawdziwie 30.08.2022 18:23
Polska to przedziwny kraj,obowiązkowo musi być najwyższy!,Na pewno w takiej małej miejscowości,pasował by skromniejszy tylko upamiętniający bitwę..

J 23 28.08.2022 20:35
Warto poznać fakty i pisać prawdę a nie bzdety przez redaktora .A może coś śmierdzi u wykonawcy inwestycji budowlanej znanej od ponad 20 lat w Zamościu i okolicy ? Minister Mariusz Błaszczak chętnie poznał by fakty tej sprawy znanej od lat . Chodzi o BUDMAT ,szanowny redaktorze .

Emeryt z Zamościa 26.08.2022 06:58
Leszek Wójtowicz = Sikorski był w tym czasie gdzie indziej! Proszę o rzetelność w takiej ważnej historycznie dla naszego regionu sprawie! Domagam się sprostowania artykułu.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama