Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:37
Reklama

Zamość: Jakość powietrza jest bardzo zła! Szkodliwy pył jest nad miastem i powiatem

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że w Zamościu i powiecie zamojskim notowany jest bardzo zły indeks powietrza. Wyniki przekazywane przez stacje pomiarowe pokazują, że ten problem dotyczy już nie tylko województwa lubelskiego, ale też warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Zamość: Jakość powietrza jest bardzo zła! Szkodliwy pył jest nad miastem i powiatem
Bieżące dane pomiarowe w dniu 24.08.2022 od godz. 10:00 do 11:00.

Autor: Fot. gios.gov.pl

24 sierpnia GIOŚ wydał komunikat o tym, że na stacjach monitoringu jakości powietrza m.in. w Zamościu odnotowano wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10.
PM10 jest mieszaniną zawieszonych w powietrzu cząsteczek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Są szkodliwe z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny, czyli rakotwórczych metali ciężkich. Pył może się przyczynić do  mechanicznego uszkodzenia błon śluzowych lub skóry, choroby uczuleniowej, pylicy płuc, a także choroby nowotworowej.

Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych - przeczytamy na stronie smog.imgw.pl.

Norma stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia wynosi w przypadku doby i pyłu PM10 -  50 µg/m3. Tymczasem stężenie PM10 w Zamościu wynosi 140,8 µg/m3.

Inne dane pomiarowe: 

  • PM2,5: 37,2 µg/m3
  • SO2: 4,2 µg/m3
    NO2: 5,3 µg/m3
    C6H6: 0,5 µg/m3

Ostrzeżenia pojawiły się już 23 sierpnia. Dziś zostają podtrzymane. Skąd się bierze zanieczyszczenie?
Inspektorat odpowiada, że ma to związek z wojną na Ukrainie. 
„Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy” – tłumaczy GIOŚ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 26.08.2022 23:10
Coś w tym jest ja oddycham kiepsko - ciężko i pieką mnie oczy prawie nie śpię w nocy i swędzi mnie skura a alertu nie otrzymalem

Xyz 26.08.2022 20:35
My w zeszłym tyg byliśmy w górach.. Tam zero objawów chorobowych.. A tu katar ból gardła jak przy anginie jakieś dziwne wysypki piekące palce u dłoni i wysypka na nich a i zapalenie pęcherza. No masakra jakaś..

D 25.08.2022 19:48
A gdzie jest alarm RCBD z bzdurami SMS wysyłają ,precz z Pisem i Peło

Polak stary 25.08.2022 08:51
Dobrze się odżywiać, wyjeżdżać nad morze w miarę możliwości, nie korzystać z klimatyzacji, nie nosić maseczki .....

Mario 25.08.2022 08:08
Zbliża się nieuchronnie kres ludzkości.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama