Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 03:57
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Zamościanki słucha cały świat

Pochodzi z Zamościa. W Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. T. Kościuszki 5 uczyła się grać na fortepianie. Szybko rozwinęła skrzydła i właśnie spełnia swoje marzenia. Klaudia Kudełko jest dziś jedną z najbardziej znanych pianistek na świecie. W lipcu wydała solową, debiutancką płytę Time. Publiczność w USA i Londynie jest nią zachwycona. A Zamość dumny, że „wychował” taką gwiazdę.
Zamościanki słucha cały świat
Klaudia Kudełko od kilku lat mieszka w Los Angeles. W 2021 r. wyruszyła w trasę koncertową w USA i wykonała ponad 50 koncertów w miastach takich jak: Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, San Francisco, San Diego, Phoenix. W jej repertuarze znalazły się utwory Beethovena, Chopina, Ravela, Debussy’ego, Bacewicz.

Autor: Fot. Nadesłane

Klaudia Kudełko urodziła się 3 maja 1994 w Zamościu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu Alicji Słupskiej oraz Ewy Gajewskiej. Następnie Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj i dr. Konrada Skolarskiego.

Ma za sobą tyle występów, że trudno wymienić nawet te w najbardziej prestiżowych miejscach. Grała między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach. Koncertując z orkiestrami, np. Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, występowała przed publicznością w Danii, Niemczech, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z jej największych osiągnięć był udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Los Angeles. Klaudia Kudełko była jedyną Polką, która została finalistką tego konkursu. Ameryka pokochała zamościankę już wtedy (konkurs odbył się w 2019 roku). I ta miłość trwa do dziś.

Klaudia Kudełko została okrzyknięta „Młodą Gwiazdą Muzyki Klasycznej” w USA i na świecie. Jej debiutancki album zatytułowany „Time, z którym koncertowała ostatnio po USA, okazał się wielkim sukcesem.

To jej czas

„Time” to solowy album fortepianowy. Pianistka wybrała utwory Schuberta oraz Chopina i Bacewicz, oddając tym samym hołd polskim kompozytorom.

Nagrania Kudełko chętnie prezentuje m.in. najpopularniejsze radio muzyki klasycznej w Londynie – Classic FM. Miesięcznie szczyci się ono ponad 60 milionami odbiorców!

Album ukazał się 29 lipca tego roku. Jego przedsmakiem były trzy single wydane kilka miesięcy przed premierą płyty. Zdobyły uznanie wśród międzynarodowej prasy i krytyków w publikacjach takich jak „Haute Living”, „CelebMix”, „Flaunt”. Miały też miliony odtworzeń i wyświetleń na wszystkich platformach streamingowych. O młodej zamościance pisano m.in. tak: „Kudelko jest prawdopodobnie jedną z najlepszych współczesnych pianistek. Jej wspaniałe możliwości techniczne to narzędzie, którego używa nieskazitelnie, by połączyć słuchaczy z transcendencją muzyki” (cyt. za: „Flaunt”).

Spełnienie marzeń

Ideą albumu „Time” była refleksja nad przemijającym czasem oraz wspólnym mianownikiem pomiędzy utworami skomponowanymi lata temu.

– Pomimo wielkich różnic, zarówno w języku muzycznym kompozytorów, stylu, jak i stulecia, jest jeden wspólny mianownik. Na przestrzeni przemijającego czasu ludzie zadawali i wciąż zadawać sobie będą wiele pytań egzystencjalnych, które mam wrażenie są bardzo wyraźnie oddane w tych właśnie kompozycjach. Etiuda „Rewolucyjna” Chopina została napisana po upadku powstania listopadowego w 1828 roku, kiedy Warszawa była bombardowana przez Rosję, a Sonata Bacewicz to utwór napisany po II wojnie światowej. W obliczu obecnej wojny i międzynarodowych konfliktów, to bolesny przykład tego, jak bardzo historia się powtarza. "Czas" zmienia sposób, w jaki pokolenia interpretują te utwory, ale nie zmienia ich ponadczasowości – przedstawia swój debiutancki krążek Klaudia Kudełko.

Podkreśla, że ten album jest jej spełnieniem marzeń. Został nagrany w Zipper Hall, Los Angeles wraz z reżyserami i producentami, którzy w swoim dorobku mają nagrody Grammy. Ci sami reżyserowie dźwięku nagrywali płyty, które Klaudia jako dziecko słuchała w Zamościu. Teraz to ona jest ich gwiazdą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama