Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:53
Reklama

Zarzecze: Trudna agroturystyka. Całą nadzieja w ministerstwie

Mieszkaniec Zarzecza w gminie Zamość postawił na agroturystykę. Gdy postanowił rozwinąć skrzydła, zaczęły się problemy z przekształceniem gruntów pod budownictwo. Gdy po 10 latach odbijania się od drzwi urzędu gminy w końcu uzyskał zgodę, czerwone światło włączył Roztoczański Park Narodowy.
Zarzecze: Trudna agroturystyka. Całą nadzieja w ministerstwie
Pan Tadeusz nie traci nadziei, że uda mu się postawić dwa domki letniskowe.

Tadeusz Mogielnicki jest mieszkańcem Zarzecza (gm. Zamość). Na początku lat 90. ub. wieku doszedł do wniosku, że przy słabych, piaszczystych gruntach (V klasa) kokosów na rolnictwie nie zrobi. Postanowił przerzucić się na agroturystykę, a więc branżę, która w tamtym czasie w gminie Zamość dopiero raczkowała. Własnymi rękami budował spory, ładnie zagospodarowany obiekt wypoczynkowy. Nazwał go „Przystań”.

Wydeptane ścieżki

Gdy zaczęło do niego przyjeżdżać coraz więcej ludzi, postanowił kuć żelazo póki gorące, a że miał pod ręką prawie 2-hektarową działkę rolną chciał na niej postawić w ramach działalności agroturystycznej dwa parterowe domki wypoczynkowe. – Myślę sobie: „W działającym już obiekcie utworzę salę konferencyjną albo weselną, natomiast w domkach będzie można rozlokować gości” – wspomina pan Tadeusz.

Do tego potrzebna była jednak pozytywna decyzja gminy o warunkach zabudowy. Pan Tadeusz opowiada, że wtedy zaczęły się schody. – Moje wizyty w urzędzie gminy kończyły się niczym – wspomina nasz rozmówca. – Miałem wrażenie, że traktują mnie jak intruza. Nie dostałem zgody na przekształcenie działek rolnych na budowlane i już. Co roku dostawałem odmowną decyzję o warunkach zabudowy z uwagi na to, że żadna sąsiednia działka nie jest zabudowana budownictwem jednorodzinnym. A nie były zabudowane, bo to łąki.

Park mówi: „NIE”

Pan Tadeusz nie zamierzał się poddawać. W 2021 r. otrzymał w końcu upragnioną zgodę. Pozytywną decyzję wydał wójt gminy Zamość, zgodziły się też Starostwo Powiatowe w Zamościu, Zarząd Dróg Powiatowych, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie itp. Już witał się z gąską...

To było w marcu. W kwietniu otrzymał decyzję z RPN. Była negatywna. Czym się kierowano? Przede wszystkim tym, że planowana lokalizacja znajduje się w otulinie RPN i przyczyni się do ograniczenia drożności korytarzy ekologicznych, a ponadto pozytywne uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy stanowić będzie „precedens i argumenty do wprowadzania dalszej zabudowy na tym obszarze, doprowadzając do zablokowania drożności korytarzy” oraz zaniku mokradeł i związanych z nimi chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt, w tym motyli, kumaka nizinnego i żółwia błotnego. Zdaniem dyrekcji RPN, oddziaływanie nowej zabudowy będzie miało negatywny wpływ na przyrodę parku.

Po otrzymaniu tej decyzji, pan Tadeusz pojechał do RPN. Twierdzi, że został potraktowany jak zło konieczne. – Jak ja mogę zagrażać RPN-owi, ptakom i motylkom, skoro do parku mam 3 km?

Jak nam powiedział dyrektor RPN Andrzej Wojtyło, otulina o powierzchni 38 tys. ha stanowi strefę ochronną wokół parku, w której obowiązują zasady ochrony środowiska zabezpieczającego RPN przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Poza tym działka, na której mieszkaniec Zarzecza zaplanował wybudowanie domków letniskowych, znajduje się na obszarze ochronnym rzeki Topornica. – Nie mogliśmy wydać innej decyzji, natomiast na nasze postanowienie przysługuje zażalenie do ministra klimatu i środowiska – informuje dyrektor RPN.

Końca nie widać

Tadeusz Mogielnicki złożył takie zażalenie, a przy okazji zwrócił się o pomoc do zamojskich parlamentarzystów. – Minął rok, a ja dalej nie mam odpowiedzi ani z ministerstwa, ani od posła Sławomira Zawiślaka i senatora Jerzego Chróścikowskiego – opowiada mieszkaniec Zarzecza. – Dalej jestem w punkcie wyjścia, a domków noclegowych w moim gospodarstwie agroturystycznym jak nie było, tak nie ma. Dla mnie czas się zatrzymał na walkę z instytucjami i urzędnikami.

Chce jeszcze raz wystąpić z pismami do ministerstwa i parlamentarzystów. – Podobno nadzieja umiera ostatnia – mówi pan Tadeusz.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Janek 05.08.2022 08:31
Niech się zapisze do partii (jedynej słusznej) - to dostanie zgody na co chce

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościakTreść komentarza: co ci się nie POdoba ubeku ?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:39Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: PfffTreść komentarza: Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:14Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Ortografia u pani leży, pani Kasiu ;)Data dodania komentarza: 12.08.2022, 11:12Źródło komentarza: Pride of Poland 2022. Jakie konie idą na sprzedaż podczas sławnej aukcji. ZdjęciaAutor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać
Reklama
Reklama