Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:28
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Święto kolarstwa na Zamojszczyźnie

Sympatycy kolarstwa z Zamojszczyzny, ale też osoby niekoniecznie pasjonujące się sportem miały w niedzielę, 31 lipca nie lada frajdę – mogli podziwiać na trasie i dopingować uczestników wyścigu Tour de Pologne, będącego jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce, organizowanych regularnie od wielu lat.
Święto kolarstwa na Zamojszczyźnie
Piotr Szala w niedzielę bacznie obserwował drugi etap. 30 lat temu uczestniczył w tym wyścigu jako zawodnik Agrosu Zamość przed – jak sam mówi – erą zawodową. Wtedy był to Wyścig Dookoła Polski, przemianowany później na Tour de Pologne.

 W tym roku rozgrywana jest już 79. edycja tego wieloetapowego szosowego wyścigu kolarskiego. W niedzielę odbył się drugi etap tego wyścigu w tegorocznym cyklu, z Chełma do Zamościa, na trasie o długości 205,6 km całkowicie położonej na terenie woj. lubelskiego. Kolarze rywalizowali na drogach wszystkich czterech powiatów Zamojszczyzny – hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i zamojskiego.

Na trasie do zdobycia były aż trzy lotne premie – w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Szczebrzeszynie. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie premie górskie czwartej kategorii – w Michalowie-Kolonii (pow. tomaszowski, gmina Rachanie) i w Sabaudii (gm. Tomaszów Lubelski). Zawodnicy przed wjzadem na linię mety w Zamościu musieli jeszcze pokonać blisko 9-kilometrową rundę wokół miasta.

Dzień wcześniej, w pierwszym etapie kolarze ścigali się na trasie o długości 218,8 km z Kielc do Lublina. Poniedziałkowy trzeci etap – to wyścig na dystansie 237,9 km z Kraśnika do Przemyśla. A w kolejne dni – z Leska do Sanoka (179,4 km), Łańcuta do Rzeszowa (178,1 km), Nowego Targu do Stacji Narciarskiej Rusiński (11,8 km) i Skawiny do Krakowa (177,8 km).

W tym roku do rywalizacji przystąpiło 227 zawodników. W reprezentacji Polski jeżdżą: Stanisław Aniołowski, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Jakub Kaczmarek, Piotr Brożyna, Marcin Budziński i Jakub Murias. Polacy reprezentują też zespoły zagraniczne – z Bahrajnu, Belgii, Francji, Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. 

– Oglądałem w telewizji i Internecie te dwa etapy, a drugi – także na żywo, obok skrzyżowania ulic Kilińskiego i Namysłowskiego, a później przy ul. Piłsudskiego. Ten wyścig, to dla naszego pięknego regionu niebywała promocja. Naprawdę mamy się czym pochwalić przed światem. Możemy pokazać, że nie jesteśmy – jak niektórzy sądzą – Polską B, C, czy D. Etap z Chełma do Zamościa był bardzo piękny. Nasz region cudnie się prezentował w relacjach telewizyjnych, na telebimie, ale także na żywo. Podobało mi się, że polscy kolarze byli aktywni w różnego rodzaju klasyfikacjach. Wspaniale wyglądały biało-czerwone koszulki na czele peletonu. Dla mnie było to ekscytujące także dlatego, że wyścig odbył się na trasach, które jako zawodnik kiedyś przejeżdżałem dziesiątki, a nawet setki razy. Wiele się zmieniło na przestrzeni lat w kolarstwie. Zwłaszcza sprzęt „poszedł do przodu”. trochę ubolewam, że ten sport w naszym regionie trochę podupadł. Pewnie także dlatego, że ceny za sprzęt są horrendalne. Mam nadzieję, że Tour de Pologne przyczyni się do popularyzacji kolarstwa na Zamojszczyźnie. Ten sport przeżywa rozkwit, ale w ujęciu typowo amatorskim i rekreacyjnym. Chciałbym podkreślić, że podczas wyścigu wszyscy w Zamościu zdali egzamin z organizacji imprezy i kibicowania – mówi Piotr Szala, były kolarz Agrosu Zamość.

W statystykach dotyczących historii Tour de Pologne królują Polacy. Aż 52 spośród 78 dotychczasowych zwycięzców imprezy pochodziło z Polski, 26 – z pozostałych krajów (sześć razy najlepszy był Belg, czterokrotnie Włoch). Po trzy razy wygrali Marian Więckowski (w latach 1954-1956), Andrzej Mierzejewski (1982, 1984, 1988) i Dariusz Baranowski (1991-1993). Jeśli chodzi o zwycięstwa etapowe, to w tym rankingu numerem jeden jest Ryszard Szurkowski (15 wygranych), a tuż za nim plasują się Wacław Wrzesiński (12), Zbigniew Spruch (10) i Stanisław Królak (8).

Na tegorocznym Tour de Pologne rządzą obcokrajowcy. Pierwszego dnia wyścigu najlepszy był Holender Olav Kooij. Etap z Chełma do Zamościa wygrał Belg Gerben Thijssen, ale koszulkę lidera klasyfikacji po dwóch etapach przejął Norweg Jonas Abrahamsen. Trzeci, poniedziałkowy etap zakończył się już po oddaniu tego numeru „Kroniki Tygodnia” do druku.

TOUR DE POLOGNE 2022

Wyniki dwóch etapów.

I etap (Kielce – Lublin; 218,8 km): 1. Olav Kooij (Holandia/Team Jumbo-Visma) 5:18.01; 2. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious); 3. Jordi Meeus (Belgia/Vora-hansgrohe); 4. Mike Teunissen (Holandia/Jumbo-Visma); 5. Juan Sebastian Molano Benavides (Kolumbia/UAE Team Emirate); 6. Max Kanter (Niemcy/Movistar Team) – wszyscy ten sam czas.

II etap (Chełm – Zamość; 205,6 km): 1. Gerben Thijssen (Belgia/ Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux) 4:47.23; 2. Pascal Ackermann (Niemcy/UAE Team Emirates); 3. Jonathan Milan (Włochy/Bahrain Victorious); 4. Kooij; 5. Sam Bennett (Irlandia/BOTA-hansgrohe); 6. Arnaud Demare (Francja/Groupama-FDJ) – wszyscy ten sam czas.

Klasyfikacja generalna: 1. Jonas Abrahamsen (Norwegia/Uno-X Pro Cycling Team) 10:05.12; 2. Kooij +0.02; 3. Thijssen +0.02; 4. Ackermann +0.06; 5. Bauhaus +0.06; 6. Meeus +0.08; 7. Milan +0.08; 8. Jasper De Buyst (Belgia/Lotto Soudal) +0.08; 9. Sam Brand (Wielka Brytania/Team Novo Nordisk) +0.11; 10. Kanter +0.12.

Klasyfikacja punktowa: 1. Kooij – 37 punktów; 2. Kanter – 28; 3. Demare – 27; 4. Thijssen – 26; 5. Mark Cavendish (Wielka Brytania/Quick-Step Alpha Vinyl Team) – 24; 6. Bennett – 23.

Klasyfikacja górska: 1. Abrahamsen – 3 punkty; 2. Piotr Brożyna (Polska) – 1.

Klasyfikacja najaktywniejszych: 1. Patryk Stosz (Polska) – 16 punktów; 2. Abrahamsen – 12; 3. De Buyst – 4; 4. Kamil Małecki (Polska/Lotto Soudal) – 2; 5. Brand – 1; 6. P. Brożyna – 1.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kolarz 03.08.2022 10:00
a ten Pan ze zdjęcia to kolarz, który nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego i jeździ rowerem tam gdzie jemu pasuje i jak mu wygodnie a nie jak nakazują przepisy. Tam gdzie droga dla rowerów jeździ drogą dla samochodów. Nic tylko brać przykład z takiego Pana. No ale cóż ruskiemu nie przetłumaczy, że źle robią i takim kolarzom też nie porzetłumaczy, że źle jeżdzą.

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: "A ja jeszcze rowerem jechałem"Treść komentarza: ale, że nie BMW ? Toż to siokData dodania komentarza: 29.03.2024, 15:45Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Mercedes zatrzymał się na drzewie. Pijany 26-latek zakleszczony w aucie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: xyzTreść komentarza: tyle lat mineło a to jeszcze bardziej aktualne, 50 i wiecej groszy różnicyData dodania komentarza: 29.03.2024, 11:19Źródło komentarza: W Hrubieszowie paliwo droższe. Dlaczego?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Zapoznał sięz przyszłym miejscem ?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Wygrał licytację dla WOŚP i trafił za kraty. Jest zadowolonyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: TfuSSk serwuje igrzyska bandycko prokuratorskie na opozycji i kościół dla pospólstwa i SBecji. Identycznie POstęPOwał NERON wypisz wymaluj wiemy jak skończył przy takich POmocnikach jak aktywiszcze LGBT pseudo Normalny.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:00Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiami
Reklama
Reklama