Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:36
Reklama
Reklama
Reklama

Turobin: Na prawa miejskie muszą poczekać

Władze Turobina od kilku lat czynią starania, aby przywrócić miejscowości prawa miejskie. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Okazuje się, że przez uchybienia we wniosku sprawa się przeciągnie. W tle wszystkiego są wzajemne pretensje, oskarżenia, a nawet zawiadomienie do prokuratury.
Turobin: Na prawa miejskie muszą poczekać
Na początku lipca wójt Andrzej Kozina złożył do Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa.

Turobin to obecnie wieś, która swoimi początkami sięga 1389 r. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1420 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Stracił je w 1866 roku. Mieszkańcy miasteczka zostali ukarani przez władze carskie za to, że trzy lata wcześniej licznie wzięli udział w walkach przeciwko Rosjanom w Powstaniu Styczniowym. W Polsce niepodległej praw miejskich już nie odzyskał. 

Wójt Turobina Andrzej Kozina za punkt honoru postawił sobie ich przywrócenie. Cała procedura nie jest jednak sprawą prostą, a po drodze wychodzą nowe komplikacje. 

Wojewoda mówi "nie"

Kilka miesięcy temu władze gminy Turobin złożyły wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem wojewody lubelskiego, o nadanie statutu miasta. Miał to być jeden z ostatnich etapów długich starań. Wojewoda jednak dopatrzył się pewnych uchybień we wniosku i odzyskanie praw miejskich opóźni się. 

Wojewoda zauważył m.in. rozbieżności dotyczące ustalenia właściwej powierzchni obszaru przyszłego miasta. Zwrócił również uwagę na nieprawidłowości w mapach oraz brak stosownych podpisów.

Na negatywną decyzję wpłynęła też treść skargi mieszkańców Turobina. Dotyczy ona sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy mieli możliwość opowiedzenia się „za” lub „przeciw” temu, aby Turobin został miastem. – Konsultacje z mieszkańcami gminy Turobin w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Turobin zostały przeprowadzone niezgodnie z uchwałą Rady Gminy Turobin w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Sygnały o nieprawidłowościach w przeprowadzaniu konsultacji wpływały do mnie już wcześniej, o czym świadczy petycja mieszkańców i Rady Sołeckiej Turobina z 10 marca br. skierowana do Rady Gminy Turobin – napisał w piśmie Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

Z powodu braków formalnych w dokumentacji wniosku oraz poprzez zaistniałe nieprawidłowości w przeprowadzeniu konsultacji społecznych, wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Turobin Wojewoda zaopiniował negatywnie. 

Błędy naprawią

Władze gminy Turobin nie składają broni. Będą nadal robiły wszystko, aby Turobin odzyskał prawa miejskie. – Odnośnie nieprawidłowości w zakresie powierzchni miasta oraz dokumentów mapowych możemy uzupełnić wniosek jeszcze w tym roku – informuje wójt Andrzej Kozina. Podkreśla, że gmina Turobin zleciła geodecie wykonanie stosownych projektów. Mapa przedstawiająca proponowane granice miasta zostanie opisana legendą oraz podpisana.

Kozina wyjaśnia, że konsultacje społeczne trafiły do szerokiego spektrum mieszkańców. – Wynik był już po raz drugi pozytywny, bo wcześniej w 2020 roku również przeprowadzaliśmy konsultacje społeczne – twierdzi. Do wzięcia udziału w konsultacjach uprawnionych było 5014 mieszkańców gminy. Swoją opinię na ten temat zdecydowało się wyrazić 555 osób.  Aż 72,4 proc. z nich opowiedziało się za tym, by Turobin został miastem. W sołectwie Turobin "za" było 129 osób, przeciw 22. Jeśli chodzi o pozostałe miejscowości gminy, to "za" było 72,4 proc. głosujących (402 mieszkańców). 

Kłopotliwa petycja

Część mieszkańców gminy uważa, że konsultacji społecznych odnośnie przywrócenia Turobinowi praw miejskich nie przeprowadzono jak należy. W tej kwestii do Wojewody Lubelskiego skierowana została petycja. Zarzucono w niej władzom gminy m.in. to, że nie zorganizowały spotkań z mieszkańcami, np. poprzez zebrania sołeckie odbywające się we wszystkich miejscowościach. Twierdzono, że o wielu aspektach związanych ze zmianą statusu miejscowości należało mieszkańców poinformować z wyprzedzeniem. Wątpliwości budził również fakt, że wśród członków komisji do przeprowadzenia konsultacji byli wyłącznie pracownicy urzędu. 

Zdaniem wójta Koziny petycja jest niemiarodajna. Czemu? Włodarz gminy twierdzi, że osoby podpisujące się pod nią myślały, że popierają całkiem inne pismo. Sprawa znajdzie swój finał w prokuraturze. 

Prokurator rozstrzygnie

Na początku lipca wójt Andrzej Kozina złożył do Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa. Zdaniem włodarza gminy jeden z mieszkańców posłużył się podpisami złożonymi pod petycją w sposób nieuprawniony. O co chodzi? Do złożonej w marcu (m.in. do wojewody) petycji miały być załączone podpisy osób, które składały je, ale pod zupełnie innym dokumentem. Zdaniem Koziny nazwiska i podpisy osób popierających wcześniejszą petycję "za odzyskaniem praw miejskich" znalazły się pod tą dotyczącą skargi na formę przeprowadzenia konsultacji społecznych. 

– Po dokonanych przez pracowników gminy ustaleniach okazało się, iż duża część osób widniejących jako wspierający petycję wcale nie składała podpisu poparcia w tej sprawie, a w zupełnie innej. Posłużono się ich podpisami wbrew ich woli, a przede wszystkim wbrew prawu. Należy wskazać, iż działanie to było zaplanowane i umyślne, i nie może tu być mowy o błędzie lub przeoczeniu. Działania autorów petycji były ustalone oraz przemyślane i miały na celu wprowadzić w błąd tak adresatów petycji, jak również lokalną społeczność – twierdzi wójt Andrzej Kozina.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
qaz 23.07.2022 13:19
Dużo treści , ale brak informacji o bardzo niskiej frekwencji w konsultacjach .Unikanie udziału w konsultacjach to nic innego jak głos przeciwko .

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: I tak nic z tym nie zrobią, będą jeździć dalej, zapłacą, odbędą karę a i tak potem zaczną jeździć. Dobrym przykładem był Frog i jego wybryki, pokazał jakie to państwo prawnie jest upośledzone.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:16Źródło komentarza: Pijany kierowca bez prawa jazdy zatrzymany w Bełżcu podczas akcji "Prędkość"Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: GłuPOty aktywiszcza Normalnego LGBT+ kakałka mentalności tęczy zamiast krzyża nie da się zlikwidować.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:01Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: WłaścicieleTreść komentarza: Też.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:49Źródło komentarza: Hrubieszów: 11-latek zaatakowany przez psy. 4 owczarki niemieckie pogryzły dzieckoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: wczoraj były uroczystości pod Monte Cassino reprezentował nas Prezydent nikt z rządu tym bardziej minister obrony narodowej się nie POkazał by nie POdpaść mordercom NIEMIECKIM a od września wchodzi historia Niemiecka co ujawniła wiceminister Mucha, czy więcej dowodów POtrzeba, mądry od razu zrozumie głupi będzie tworzył wygibasy w tłumaczeniu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:46Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: CiekaweTreść komentarza: Czy na cmentarzu zamiast krzyży będą tęczowe flagi.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 06:16Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Cofnąć monopol poczty polskiej i znika problem. Ja już dawno wysyłam paczki inpostem a dokumenty urzędowe dostaję na epuap. Niech mi resztę dostarczą jednym albo drugim i jak dla mnie pocztę można zlikwidować.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 22:56Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczki
Reklama
Reklama