Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:26
Reklama
Reklama
Reklama

Józefów: Pamięci pomordowanych Żydów

13 lipca 1942 roku w Józefowie niemieccy naziści rozstrzelali 1500 osób, w tym dzieci, dorosłych i starców. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat będzie przypominać "Macewa Pamięci", której odsłonięcie odbyło się w minioną środę.
Józefów: Pamięci pomordowanych Żydów

Autor: Muzeum Getta Warszawskiego/ Piotr Molo

Uroczystości w rocznicę zagłady żydowskich mieszkańców Józefowa odbyły się przed miejscową synagogą 13 lipca. Tego dnia, poza pomnikiem "Macewa Pamięci", odsłonięta została również tablica z nazwiskami 194 ofiar. Jej fundatorem było Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie.

Autorem pomnika jest polski artysta Jerzy Kalina, znany z realizacji m.in. nagrobka ks. Jerzego Popiełuszki i pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego podkreślił, że pomnik jest inicjatywą mieszkańców Józefowa i dowodem ich szacunku dla przeszłości. – Oddajemy go pod ich opiekę wierząc, że w ten sposób tworzymy pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością miasta i przyczyniamy się do budowy relacji, które ulepszą świat. W żydowskiej filozofii istnieje termin  Tikkun Olam, naprawa świata. Wierzę, że dziś go odrobinę naprawiamy – mówił. Podkreślił, że odsłonięcie pomnika józefowskich Żydów jest jednym z kroków do realizacji tego celu. – To pierwsza z wielu Macew Pamięci, dzieł wybitnego polskiego artysty Jerzego Kaliny, które Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej będzie wznosić w dawnych sztetlach – żydowskich miasteczkach, po których zostało tylko wspomnienie – zaznaczył. 

Doniosłym elementem uroczystości było wystąpienie przedstawicieli żydowskich rodzin z Józefowa, którzy mieszkają obecnie w Izraelu. – Stoję tutaj w imieniu mojej mamy, która tutaj się urodziła i wychowała. 80 lat pamięci, od której nie sposób się uwolnić. Lata, kiedy dorastaliśmy bez babć i dziadków, ciotek i wujków, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami. W 1989 roku moja mama odwiedziła po raz pierwszy Józefów po 50 latach od swojej ucieczki przed grozą wojny. Spotkała mieszkańców miasteczka, wśród których żyła przez wiele lat – mówił Yossi Avni, pochodzący z józefowskiej rodziny Majmonów.

Udział w obchodach wzięli potomkowie zamordowanych, którzy mieszkają nie tylko w Polsce, ale również w Izraelu i Stanach Zjednoczonych oraz niemiecka delegacja władz Hamburga. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci oraz członkowie rodzin, które ratowały Żydów w czasie okupacji.

Inicjatorem upamiętnienia żydowskich mieszkańców Józefowa jest Paweł Henryk Byra, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie, a organizatorami uroczystości są Muzeum Getta Warszawskiego i Burmistrz Józefowa.

„Macewa Pamięci” ma formę tradycyjnego żydowskiego nagrobka. Została wykonana z tafli szkła, na której umieszczono pamiątkową inskrypcję w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Jest osadzona w kamiennej ramie przypominającej drzwi, wykonanej z wydobywanego w józefowskich kamieniołomach piaskowcach. Nawiązaniem do tragicznego losu józefowskich Żydów jest symboliczna mezuza – podłużne pudełko, które tradycyjnie umieszcza się w drzwiach żydowskich domów po prawej stronie. Wkomponowana w macewę, ma wyrażać przejście między światem żywych a umarłych. Pomnik został również usytuowany w nieprzypadkowym miejscu – przed dawną synagogą w Józefowie, w której obecnie znajduje się biblioteka. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PatryTreść komentarza: Zobaczycie: 15-go sierpnia w Święto Wojska Polskiego w TVP1, tak jak już było nie tak dawno za POPSL, po wiadomościach po 20:00 wyświetlą znowu Nianię w Nowym Yorku, nie zapomnę, to było mocne przesłanie do narodu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 14:22Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: LipienTreść komentarza: Biedak ¡!!!!!!Data dodania komentarza: 20.05.2024, 13:04Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: I tak nic z tym nie zrobią, będą jeździć dalej, zapłacą, odbędą karę a i tak potem zaczną jeździć. Dobrym przykładem był Frog i jego wybryki, pokazał jakie to państwo prawnie jest upośledzone.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:16Źródło komentarza: Pijany kierowca bez prawa jazdy zatrzymany w Bełżcu podczas akcji "Prędkość"Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: GłuPOty aktywiszcza Normalnego LGBT+ kakałka mentalności tęczy zamiast krzyża nie da się zlikwidować.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:01Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: WłaścicieleTreść komentarza: Też.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:49Źródło komentarza: Hrubieszów: 11-latek zaatakowany przez psy. 4 owczarki niemieckie pogryzły dzieckoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: wczoraj były uroczystości pod Monte Cassino reprezentował nas Prezydent nikt z rządu tym bardziej minister obrony narodowej się nie POkazał by nie POdpaść mordercom NIEMIECKIM a od września wchodzi historia Niemiecka co ujawniła wiceminister Mucha, czy więcej dowodów POtrzeba, mądry od razu zrozumie głupi będzie tworzył wygibasy w tłumaczeniu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:46Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trup
Reklama
Reklama