Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 12:07
Reklama

Znowu używamy więcej plastiku. Kaucje zmienią nasze nawyki?

Używamy więcej opakowań z tworzyw sztucznych. Mimo to doceniamy segregację śmieci i chwalimy system kaucyjny. Niestety nie wszyscy i nie w tym samym stopniu.
Znowu używamy więcej plastiku. Kaucje zmienią nasze nawyki?

Autor: Pixabay

Znów używamy więcej plastiku – wynika z badania Instytutu IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

W 2020 roku niemal 80 proc. Polaków deklarowało, że ogranicza zużycie plastiku w codziennym życiu.

W 2021 roku ten odsetek spadł do 72 proc. Niektórzy wiążą to z pandemią.

Kolejne zaskoczenie: mniej uczestników badania (odpowiednio 37 do 29 proc.) określało tworzywa sztuczne jako bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne materiały, np. papier czy szkło. Doceniamy natomiast to, że plastikowe opakowania nadają się do recyklingu.

Na podobnym mniej więcej poziomie pozostały natomiast sposoby na ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych, głównie przez używanie toreb wielorazowych na zakupach, segregację odpadów czy niekorzystanie z jednorazowych sztućców.

Za to aż 64 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje PET do 3 litrów. Uważają, że powinien być wdrożony już wcześniej.

Segregacja śmieci

W badaniu IQS zdecydowana większość jego uczestników uważa, że segregowanie śmieci pomaga chronić środowisko.

66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje wszystkie odpady

Prawie 30 proc. przyznaje jednak, że sortuje tylko część odpadów: szkło, papier i tworzywa sztuczne.

Dlaczego? Najczęstsze odpowiedzi wskazane przez uczestników badania to:

- wysokie opłaty za wywóz śmieci i związany z tym brak chęci do poświęcania dodatkowego czasu na ich sortowanie (32 proc.);

- brak miejsca w mieszkaniu na dodatkowe kosze (30 proc.);

- brak w okolicy odpowiednich koszy do wyrzucania posegregowanych odpadów (26 proc.);

- zapominanie o segregacji odpadów (18 proc.).

System kaucyjny

Przypomnijmy, na początku czerwca Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, przedstawił założenia systemu kaucyjnego. Po wielu głosach krytycznych do projektu wprowadzono dużo zmian.

Obejmie on – oprócz butelek z tworzywa sztucznego do 3l – puszki aluminiowe (do 1 litra), a  także szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra.

– Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć – wyjaśnił na stronie gov.pl wiceminister Ozdoba.

Ważną zmianą jest także to, że o wysokości kaucji zdecyduje minister w drodze rozporządzenie (według projektu miał to być w gestii przedsiębiorców). 

– Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu – doprecyzował Jacek Ozdoba.

Zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 mkw. do odbierania pustych opakowań i do zwrotu kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać te opakowania i zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Natomiast wszystkie będą zobowiązane do pobierania kaucji.

Niebawem poznamy poprawiony projekt ustawy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sqyrsyny co 03.07.2022 17:59
Chcemy mieć drony, a młodych zdolnych w latach 90 okradali na modelarniach. a takie gufno jak Bayraktar z odpowiednimi silnikami i sterowaniem by zbudowali. Chcemy mieć. Przy okrągłym stole z bratem to uzgodnił, On chce mieś armie a z AK nie strrzelał i nie cxzołgał sie po poligonie. A ja powiem wam tak, Polska mnie ebie z pracą i etatami dla swoich. Znam sie na wojaczce jak mało kto z waszego samozwańczego OTK. Ale tyle mi dał kraj dobrobytu ze lepiej Ukraińcy teraz mają, A jestem pokoleniem Wołyniaków. To co mi pozostaje? Bandera sponsorowany z niemiec, Azof sponsorowany Polską, Dalej wpychacie Wołyń w sowiety? piepszone intelektualne międzynarodowe głąby. Zrobicie z Polski skłóconą II RP, z berezą Kartuską. Bo szlachta sie na etatach i oficerskich stołkach obsadza, Szlachta sarmacka pewnie sprzredajna. Przesledzicie podtrzymywanie państwowości, to nie wy, a chłopi i kościół trzyma państwo. Teraz sqrsyny udają polaków aby do koryta

wquwiony i wybudzony 03.07.2022 17:36
Dzisiaj 5 rano napiedala, ktoś petardami. Budzę się i mysle czy sowieckie iskandery już biedronke rozebały. Ale nie, to pewnie dekiel opłacany, kruki odstrasza z cmentarza. Powinni za to karać bo głośniejsze fajerwerki moge robić.

ekolog 03.07.2022 17:31
Powiem wam jak jest na zachodzie. Jest maszynka co skanuje kod kreskowy, jak jest wytarty czy z innego kraju, to odrzuca butelki. A jak prawidłowy to wszędzie ta sama marża obowiązuje czy w lokalnym kiosku czy w markecie i każdy ma to przyjmować jak kaucjonuje, Bo nie wyobrazam sobie sytuacji kak z piwem ze wygranej markety nie uznają bo nie piedolą się w przerzucanie piwa, a sprzedają promocyjne. To samo z kaucją bedzie tylko na markety. Lokalne osiedlowe sklepy doliczą kaucję ale nie przyjmą butelki.; Jak już stała kałcja i obowiązek przyjmowania. po za tym tyle papieru sie marnyje a kto skupuje makulaturę? nikt!!!!!!!

kaucja 03.07.2022 17:18
Chore założenia kaucji są jak lokalne sklepy będą sprzedawać a nie przyjmować. Teraz to samo dzieje się z butelkami. W lokalnym kaucja 50 groszy jak kupujesz w markecie sprzedajesz to 30 groszy. Bez ustawowa mafia sklepowa

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama