Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 08:05
Reklama
Reklama
Reklama

Szczebrzeszyn: Pokażą miejscowym historię i kulturę Japonii

"Katana i Karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana” – to fascynująca opowieść o dziejach dwóch narodów. Zostanie przedstawiona w Szczebrzeszynie 11 maja, podczas Dniu Kultury Japońskiej.
Szczebrzeszyn: Pokażą miejscowym historię i kulturę Japonii

Jak zapowiadają organizatorzy, Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Bushido Szczebrzeszyn, będzie to niecodzienne spotkanie, zarówno z powodu jego formy, jak i treści oraz czekających na uczestników niespodzianek. Zgromadzeni goście będą mogli wysłuchać niezwykłej opowieści o dziejach dwóch narodów, zobaczyć kilkusetletnie miecze japońskie, polskie XVIII-wieczne karabele, a także tsuby, czyli jelce mieczy będące wyrazem niezwykłego kunsztu japońskich rzemieślników.

Kultura i tradycja Japonii, tak różna od europejskiej, niezmiennie zachwyca i intryguje mieszkańców Zachodu. Pragnąc choć w części zrozumieć tę odmienność, warto przyjrzeć się niezwykłej historii miecza – „duszy samuraja”. Przez ponad dwanaście wieków broń ta niosła dla Japończyków duchową treść, stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Miecz wyposażony w ostrze wykonane ze stali o niezwykłych właściwościach, stanowił nie tylko doskonałą broń, ale miał także ogromny udział w kształtowaniu całej kultury „Kraju Kwitnącej Wiśni”. Polacy, których kultura kształtowała się ponad 8500 km z dala od Japonii, darzyli swoją broń równie wielką estymą. Szabla polska jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Symbolika szabli stanowi po dziś dzień dla każdego Polaka nieocenioną wartość. To znak władzy, nośnik wartości patriotycznych i oddania Ojczyźnie, a jednocześnie usankcjonowany ceremoniałem wojskowym element wojskowej asysty honorowej. To czytelny atrybut honoru, waleczności i dotrzymywania słowa.

Japonia była jednym z pierwszych krajów, po USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech, który uznał niepodległość II Rzeczypospolitej. Nastąpiło to 6 marca 1919 r. i otworzyło rozdział przyjaznych relacji między oboma krajami. W latach 1919-1923 Japonia pomagała polskim dzieciom, głównie sierotom po polskich zesłańcach na Syberię, w powrocie do wolnej już Polski. Z Władywostoku do Kraju Kwitnącej Wiśni przypłynęło 765 polskich dzieci – połowa trafiła do Osaki, a połowa do Tokio. Po przyjeździe do ojczyzny dzieci zamieszkały początkowo w ośrodkach w Poznaniu, a potem zostały przeniesione do Wejherowa, gdzie mieszkały i uczyły się do osiągnięcia pełnoletności.

Katana i Karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana” to autorski projekt Janusza Jarosławskiego mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, także podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie 11 czerwca o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 10zorTreść komentarza: Jeszcze prezesa od fikołków powinien wymieść.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 13:12Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: nikaTreść komentarza: Moja mama też brała antybiotyki przez parę miesięcy na boreliozę a teraz organizm "się sypie". Szok, że lekarze zamiast leczyć szkodzą pacjentowi wiedząc, że tak nie wolno leczyć.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:24Źródło komentarza: Leczyli boreliozę zakazaną w Polsce metodą. Wkroczył rzecznik praw pacjentaAutor komentarza: HrubieszowiankaTreść komentarza: W końcu. Super akcja. Bo poprzedni Komediant PSP Hrubieszów z tego słynął, no i z modlenia się.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 11:58Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: pamiętamTreść komentarza: tiki-kakaData dodania komentarza: 17.05.2024, 11:55Źródło komentarza: Kto rywalem Padwy Zamość w barażach?Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Robert, cześć debiluData dodania komentarza: 17.05.2024, 11:54Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: do debila i zasrańca w jednymTreść komentarza: tpewnie też srasz wszędzie i każdemu pod oknem degeneracieData dodania komentarza: 17.05.2024, 11:53Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jaki
Reklama
Reklama