Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 00:05
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Górecko Kościelne: Nowe zabytki w kościele

W kwietniu br. do rejestru zabytków wpisane zostały kolejne elementy wyposażenia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Świątynia jest perełką architektoniczną na mapie powiatu biłgorajskiego. To również miejsce kultu św. Stanisława.
Górecko Kościelne: Nowe zabytki w kościele
Wnętrze kościoła pw. św. Stanisława Bpa w Górecku Kościelnym.

Autor: fot. K. Tur-Marciszuk, FB LWKZ

Górecko Kościelne słynie z przekazu o objawieniu św. Stanisława. 7 października 1648 r. św. Stanisław miał objawić się i uratować wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po objawieniach, w 1668 roku, późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował dwie kaplice: jedną w miejscu objawienia, drugą nad rzeką Szum oraz kościół, który został zniszczony przez Szwedów na początku XVIII w. W 1768 r. Jan Jakub Zamojski ufundował obecną, drewnianą świątynię. Kościół został konsekrowany w 1778 roku. Przy kościele założony został niewielki klasztor franciszkanów, którzy administrowali parafią do 1864 r.

Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z II poł. XVIII w., a więc z czasów administrowania nim przez franciszkanów. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański.

Proboszcz parafii złożył wniosek od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do rejestru kilku elementów wyposażenia kościoła. Wnioskował m.in. o wpis obrazu św. Stanisława, znajdującego się w głównym ołtarzu. Specjaliści z Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Zabytków stwierdzili jednak, że wymaga on gruntownej analizy przeprowadzonej przez konserwatora dzieł sztuki. Odwrocie obrazu nie wykazuje zabytkowego charakteru. Świadczą o tym jasne, lite deski, które są w bardzo dobrym stanie. Lico obrazu jest obciągnięte czerwoną tkaniną, przymocowaną do podobrazia. Od strony lica przymocowano m.in. metalową sukienkę (koszulkę) św. Stanisława. Widoczne, malowane twarze obu postaci są zapewne wycięte oraz przymocowane do płótna. Wyniki szczegółowej analizy będą podstawą do dalszych działań w sprawie obrazu. Ochroną konserwatora objęto natomiast koszulkę (kryzę) zdobiącą zapewne pierwotny obraz św. Stanisława.

Do rejestru zabytków wpisano natomiast kilka elementów wyposażenia kościoła. Jednym z nich jest rzeźba "Chrystusa przy słupie" znajdująca się obecnie w ołtarzu głównym, a pierwotnie eksponowana zapewne w kaplicy. Rzeźba nie odnosi się do wezwania kościoła i jej obecność w tym miejscu stanowi niewyjaśnioną zagadkę.

Ponadto wpisano obrazy z ołtarzy bocznych: "Matka Boska z Dzieciątkiem z sukienką (kryzą)", obraz "św. Franciszek pod krzyżem" i obraz „św. Barbara patronka dobrej śmierci” autorstwa Antoniego Michalaka.

Spośród rzeźb wpisano: rzeźby Krucyfiksów z łuku tęczowego, z zakrystii oraz z kruchty, rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego. Ponadto monstrancję z pocz. XX w. firmy Nagalski i Psyk, krzyż procesyjny z kon. XIX w., latarnie procesyjne dotowane na XIX/XX w., klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienną kropielnicę.

Jak podkreślają specjaliści od zabytków zabytki stanowią elementy wyposażenia kościoła, są materialnym świadectwem jego historii i funkcjonowania parafii. Posiadają wartości historyczne i artystyczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama