Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 19:20
Reklama

Na podatek i przejęcia kont na Facebooku. Oszuści atakują!

Początek roku to czas rozliczeń z fiskusem. Dla przestępców to czas wyłudzania pieniędzy. Nasilają się również próby przejęcia kont w mediach społecznościowych.
Na podatek i przejęcia kont na Facebooku. Oszuści atakują!
Autor: iStock

W tym roku na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 2 maja. Ze względu na możliwy dodatkowy zastrzyk gotówki i nawyk załatwiania na bieżąco swoich spraw wielu z nas już rozliczyło się z urzędem skarbowym. Oszuści wiedząc, że obowiązek ten dotyczy niemal każdego Polaka, również tym razem postanowili wykorzystać okazję i... ruszyli z masową wysyłką fałszywych sms-ów o rzekomej nadpłacie lub niedopłacie podatku, którą oczywiście należy jak najszybciej wyjaśnić.

Tym razem rzadko będą to jednak wiadomości z fałszywym linkiem. Naciągacze wysyłają numer telefonu, pod którym ofiary mogą rzekomo skontaktować się z pracownikiem urzędu skarbowego. Żeby już do końca uśpić czujność atakowanej osoby, połączenie odbiera prawdziwy rozmówca.

– Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości sms do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem urzędu skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon „żywa” osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty na odpowiednie konto – wyjaśnia Maciej Wójcik, starszy specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa Biura Informacji Kredytowej, które opisało sprawę.

W taki sposób niepowołane osoby mogą nie tylko przejąć nasze pieniądze, ale również dane osobowe, które posłużą im np. do zaciągania w naszym imieniu zobowiązań finansowych. BIK podkreśla w swoim komunikacie, że urzędy nigdy nie proszą o podanie danych. Fiskus może przesłać nam oficjalną korespondencję za pośrednictwem poczty lub specjalnego programu do obsługi spraw publicznych ePUAP. Z kolei ewentualną nadpłatę podatku urząd może wypłacić na trzy sposoby: na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w swojej kasie – nie są do tego potrzebne żadne zewnętrzne oprogramowania, do których oszuści mogą próbować nas przekonać.

Masowe przejęcia kont na Facebooku

Portal Niebezpiecznik ostrzega również, że w ostatnim czasie nasiliły się działania cyberprzestępców związane z przechwytywaniem kont przypadkowych użytkowników Facebooka i Twittera. Działanie jest proste: wcześniej hakerzy dokonywali włamań m.in. do sklepów internetowych, skąd pozyskiwali loginy i hasła używane przez klientów. Teraz sprawdzają, czy te same dane mogą posłużyć im do zalogowania się na portale społecznościowe.

Jeśli ktoś używa we wszystkich miejscach w sieci tych samych loginów i haseł, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że hakerzy przejmą jego konto. Żeby temu zapobiec, warto w ustawieniach serwisów włączać opcję tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Nawet jeśli przestępcom uda się pozyskać prawidłowe dane do naszego konta, nie uzyskają do niego dostępu, bo aktywność trzeba będzie potwierdzić dodatkowo kodem z sms-a lub wiadomości e-mail.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama