Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 13:32
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Nienotowane rekordy: euro powyżej 5 złotych!

Gdybyśmy chcieli teraz kupić europejską walutę, musimy się przygotować na bolesne uderzenie po kieszeni. Cena euro przekracza historyczne granice – zapłacimy za niego już ponad 5 zł. O to, co się dzieje, zapytaliśmy eksperta.
Nienotowane rekordy: euro powyżej 5 złotych!

Autor: iStock

Aktualne kursy walut na pozagiełdowym rynku walutowym przyprawiają o dreszcze. 7 marca przekroczona została rekordowa granica – za euro inwestorzy zapłacą już ponad 5 złotych. Podobnie sytuacja wygląda z frankiem szwajcarskim, który na rynku Forex zbliżył się dziś do niemal 5 zł. Swoją pozycję wzmacnia też dolar – 7 marca trzeba było za niego zapłacić 4 złote i 62 grosze.

Według Waldemara Kozłowskiego, ekonomisty z UWM, to efekt m.in. słabnącej złotówki.

– Potencjalni inwestorzy nie są zainteresowani polską gospodarką. Nasz kraj jest bowiem następny „w kolejce” po Ukrainie, gdzie trwa obecnie konflikt zbrojny wypowiedziany przez Rosję – ocenia ekspert UWM. – Jeśli przesunie się granica rosyjsko-polska, będzie to dla nich większe zagrożenie utraty inwestycji. Ludzie pozbywają się złotówek na rzecz bezpieczniejszych walut: franków, euro czy dolarów – dodaje

Ekonomista UWM, zapytany o to, czy rosnące ceny na rynku walutowym to chwilowy wahnięcie, które wkrótce się ustabilizuje, odpowiada, że na to pytanie nikt nie jest dziś w stanie rzetelnie odpowiedzieć.

– Całkowicie zmienia się architektura ekonomiczna świata. Rosja została wypchnięta, a jej waluta jest dziś niemal bezwartościowa. To pokazuje, jak bardzo sytuacja może się zmienić w ciągu zaledwie kilku dni. Wszystko zależy teraz od rozwoju konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Szacuje się jednak, że kryzys będzie trwał jeszcze przez ok. 2 lata – ceny będą rosły, wzrosną też koszty energii, paliwa, produktów i usług. Ludzie stracą zatrudnienie, ruszą po zasiłki. Później nastąpi krach, po którym wszystko zacznie się normować – analizuje Kozłowski, nazywając ten mechanizm „klimatem inwestycyjnym”.

Ekspert UWM zwrócił również uwagę na kredyty frankowe. Osoby, które zdecydowały się na hipotekę w tej walucie, od lat zmagają się z potężnym skokiem cen za szwajcarską walutę. Pytany o przyszłość tych kredytów odpowiada, że najlepszym rozwiązaniem jest dziś przewalutowanie takich zobowiązań, ponieważ kurs franka będzie nadal rósł, a co za tym idzie – drastycznie wzrosną też ceny kredytów, które już dziś znacząco obciążają kieszenie wielu Polaków.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmoweAutor komentarza: LHRTreść komentarza: Spece z zamościa zapomnieli, że przed granicą jest Chełm, Tomaszów i HrubieszówData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: 1000 dziadowskich pensji...Treść komentarza: W d.... 1000 miejsc pracy dajcie zarobki jak w Lublinie chociaż, jak w Warszawie! A nie 1000 dziadowskich miejsc. Jeszcze trochę a Zamość nie będzie się różnił od Biłgoraja czy Hrubieszowa!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:20Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: HalkTreść komentarza: Brawo!!! Miasto się rozwijało i będzie rozwijać się nadal. Gorzej z powiatem , Kuropatwa mówił że nie będzie nic zadłużał i ostudzić zapędy będzie jego rolą zatem powiat jak zawsze daleko z tyłu. Gratuluję nowego starosty hahahaData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama