Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 18:54
Reklama

Rodzaje stóp procentowych NBP w Polsce

Choć zjawiska makroekonomiczne w Polsce rzadko trafiają na czołówki gazet, to ostatnio wszyscy możemy się dowiedzieć wiele o stopach procentowych. To dlatego, że ich podwyżka wymuszona została przez rosnącą inflację, która uderza w nasze portfele. W tym artykule powiemy kilka słów o stopach procentowych polskiego banku centralnego, a także przekonamy się, jakie są ich główne rodzaje.
Rodzaje stóp procentowych NBP w Polsce
Autor: Fot. Pixabay.com

Co to właściwie jest stopa procentowa?

 

Zacznijmy najpierw od określenia, czym właściwie są te wskaźniki ekonomiczne. Najbardziej ogólna definicja, to po prostu oprocentowanie od kapitału jaki zostaje pożyczony, albo udostępniony do dysponowania. Może być to więc oprocentowanie kredytu, pożyczki lub lokaty. W ujęciu bardziej szczegółowym, stopami procentowymi polskiego banku centralnego nazywamy wskaźniki ustalane przez NBP.

Wyznaczają one ramy, w jakich banki i inne instytucje finansowe mogą wyznaczać kwoty oprocentowania kredytów, pożyczek, lokat i innych produktów. Dzięki temu, Narodowy Bank Polski może kształtować politykę makroekonomiczną kraju, zmniejszając, albo zwiększając atrakcyjność pożyczek. Możesz zresztą bardzo łatwo się o tym przekonać. Po prostu porównaj kredyty konsolidacyjne, udzielane w warunkach różnych stóp procentowych. To rodzaj kredytów, udzielanych dla spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jak zauważysz, im wyższa stopa procentowa, tym końcowy koszt kredytu także będzie się różnił. To dlatego, że instytucje finansowe które ich udzielają, muszą brać pod uwagę wysokość referencyjnych stóp procentowych podawanych przez NBP.

Na ogół, im wyższe stopy procentowe, tym większe oprocentowanie, a więc i wyższe koszty kredytu do spłacenia. Jednocześnie jednak, korzyścią dla konsumentów są wyższe stopy oprocentowania lokat oraz kont oszczędnościowych. Jak więc można z tego wywnioskować, podnoszenie stóp zwiększa koszt kredytów. Natomiast ich obniżanie sprawia, że kredyty i pożyczki stają się tańsze, a więc także bardziej dostępne dla każdego. Wysokość stóp procentowych jest więc narzędziem kreowania popytu na pieniądz, a więc i na konsumpcję. Obniżanie stóp powoduje, że na rynku pojawia się więcej pieniędzy, a ich podwyższanie powinno w teorii zmniejszać podaż pieniądza. W Polsce mamy kilka rodzajów stóp procentowych, które omówimy teraz poniżej.

Typy stóp procentowych

 

Wysokością stóp kieruje Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej. Nie istnieje jednak jeden rodzaj stóp, a kilka ich typów. Wyróżniamy następujące rodzaje stóp banku centralnego:

  • Stopa referencyjna: to minimalna cena, po jakiej NBP organizuje operacje otwartego rynku, czyli zakup albo sprzedaż instrumentów finansowych w celu takim jak prowadzenie polityki monetarnej.

  • Stopa depozytowa: to oprocentowanie jednodniowych depozytów, które banki komercyjne składają w NBP.

  • Stopa redyskontowa: to cena wykupu weksli przez NBP od banków komercyjnych.

  • Stopa lombardowa: to cena kredytu, jaki NBP udziela bankom komercyjnym. udzielane w szczególnych przypadkach, takich jak kryzys finansowy czy restrukturyzacja banków spowodowana niewypłacalnością.

Ponadto, kredyty bankowe nie są związane bezpośrednio ze stopami podawanymi przez NBP, a pośrednio przez stopy WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate), dotyczący wzajemnego kredytowania banków, a także przez LIBOR (London Interbank Offered Rate). Ta druga stopa dotyczy pięciu głównych walut i ma zastosowanie dla klientów, którzy wzięli kredyt polskim banku, ale w walucie obcej, na przykład we franku szwajcarskim. Jak widzicie, kwestie stóp procentowych nie są wcale tak skomplikowane. Wysokość stóp NBP jest publikowana na stronie polskiego banku centralnego. Dlatego tym bardziej należy poznać ich zasady, aby wiedzieć, co czeka w przyszłości wasze pieniądze.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Victoria Johnson 09.03.2022 13:57
Szukasz firmy zajmującej się pożyczkami w zakresie nieruchomości na *** od 10 000 do 10 000 000 euro (na *** komercyjne lub komercyjne, *** osobiste, *** osobiste, kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, *** konsolidacyjne, *** hipoteczne, *** zdrowotne itp.). Lub odmówiono Ci dostępu do kredytu z banku lub instytucji finansowej z jakiegokolwiek powodu. Złóż wniosek już teraz i uzyskaj prawdziwą pożyczkę finansową. Przetwarzanie i zatwierdzenie w 3 dni. Firma pożyczkowa na Pacyfiku Jesteśmy międzynarodowym pożyczkodawcą, który świadczy prawdziwe usługi finansowe osobom fizycznym i firmom z niskim oprocentowaniem 2% z ważnym dowodem osobistym lub międzynarodowym paszportem Twojego kraju do zatwierdzenia. Okres spłaty wynosi od 3 do 35 lat. Aby otrzymać natychmiastową odpowiedź i przetworzyć wniosek do granicy w ciągu 2 dni roboczych Skontaktuj się z nami bezpośrednio przez ten e-mail: [email protected] Skontaktuj się z nami, podając następujące informacje: imię i nazwisko: ____________________________ Wymagana kwota ***: ________________ okres ważności: _________________ Cel ***: _______________________ urodziny: ___________________________ Płeć: ___________________________________ stan cywilny: __________________________ Adres kontaktowy: ______________________ Kod pocztowy miasta: _______________________________________ Kraj: _______________________________ Zatrudnienie: ____________________________ Mobilny: __________________________ Wyślij prośbę o natychmiastową odpowiedź na adres: [email protected] za dzięki Dyrektor Zarządzający: Fed Victoria Johnson

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama