Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:20
Reklama

Podszywają się pod instytucję, z której usług korzysta większość z nas. Chcą wyłudzić dane

Przestępcy nie ustają w swoich działaniach. Ponieważ oszustwa są stale opisywane w mediach i coraz trudniej przekonać im uśpić czujność potencjalnych ofiar, stale wymyślają na wyłudzanie danych i pieniędzy nowe sposoby. Tym razem złodzieje podszywają się pod instytucję, z którą niemal każdy z nas ma pewien związek.
Podszywają się pod instytucję, z której usług korzysta większość z nas. Chcą wyłudzić dane
Autor: iStock

Czym jest spoofing?

Najprostszym wyjaśnieniem tego pojęcia jest podszywanie pod znane osoby oraz instytucje w celu wzbudzenia zaufania odbiorcy i nakłonienia go do podjęcia pewnych działań. Jeśli oszustowi uda się przekonać rozmówcę bądź odbiorcę wiadomości do określonych czynności, jest w stanie przejąć jego dane potrzebne m.in. do zarządzania środkami na rachunku bankowym czy zaciągania zobowiązań w imieniu nieświadomej osoby. Dokładnie taką metodę obrali łupieżcy, którzy podają się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zagrożeniu ostrzega sama instytucja.

„Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny!” – czytamy na Twitterze.

Problem w tym, że nigdy nie mamy pewności, czy połączenie nie jest wykonywane przez faktycznego pracownika infolinii. ZUS apeluje, aby w takiej rozmowie nie podawać żadnych poufnych informacji. W przypadku wątpliwości można rozłączyć się i samodzielnie wykonać połączenie z infolinią pod numerem 22 560 16 00.


Ostrzeżenie dla klientów BNP Paribas

W sieci pojawiło się również ostrzeżenie dla osób korzystających z bankowości elektronicznej BNP Paribas. Również za pośrednictwem Twittera o sfałszowanej stronie internetowej poinformował zespół CERT Orange Polska zajmujący się cyberbezpieczeństwem. W tym wypadku najłatwiej zidentyfikować próbę wyłudzenia danych poprzez budowę adresu witryny. Ten podstawiony przez oszustów nie jest w żaden sposób związany z nawą banku. Przykład znajduje się w poniższym zrzucie ekranu dołączonym do wpisu.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama