Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 10:09
Reklama

Panie Zamoyskie do kupienia w księgarni

„Poczet Pań Zamoyskich” Agnieszki Lidii Płatek – to nowa publikacja na rynku wydawniczym. O książkę można pytać w zamojskiej księgarni Trio z Roztocza.
Panie Zamoyskie do kupienia w księgarni

Jeśli chodzi o żony ordynatów, to – jak zauważa we wstępie dr Jacek Feduszka – rozpoznawalność zyskały jedynie żony Jana Zamoyskiego (1542-1605). „Nikt nie zna, tak naprawdę nawet w przybliżeniu, losów żon innych Zamoyskich, stąd książka Pani Agnieszki Lidii Płatek wpisuje się znakomicie w najmniej znaną i opisywaną historię rodu Zamoyskich. Stanowi pierwszą próbę opisania nie tylko Pań Zamoyskich, jako małżonek, matek, ale nade wszystko jako kobiet swoich czasów” – napisał Jacek Feduszka.

Agnieszka Lidia Płatek, która na co dzień jest dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży-Kolonii pod Kraśnikiem, podkreśla, że fascynację kobietami z rodu Zamoyskich zawdzięcza Teresie Anieli z Michowskich Zamoyskiej, drugiej żonie VII ordynata – Tomasza Antoniego Zamoyskiego, fundatorce trójkątnej Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży. W książce autorka przybliża w swoich gawędach, czyli bez natłoku dat itp., sylwetki 21 żon ordynatów Zamoyskich, w tym wspomnianej Teresy Anieli Zamoyskiej. Jak napisała Agnieszka Lidia Płatek, wszystkie, począwszy od Anny z Ossolińskich, której „postać ukryta jest w cieniu młodości Jana Zamoyskiego aż do ostatniej – Róży z Żółtowskich, kobiety XX wieku – niezwykłej odwagi, wiary i hartu ducha – są pięknym spoiwem tej rodziny. Każda z nich zostawiła swój ślad w historii ordynacji, czyniąc ją przez to bogatszą i piękniejszą”.

Były wśród nich przedstawicielki m in. rodów Radziwiłłów, Czartoryskich, Potockich, Wiśniowieckich i innych. Bez nich historia Ordynacji Zamojskiej byłaby niepełna. W książce znalazły się ilustracje bohaterek, czyniąc publikację jeszcze bardziej wartościową.

O wydaną w 2021 r. przez lubelskie Norbertinum książkę „Poczet Pań Zamoyskich” można pytać w zamojskiej księgarni Trio z Roztocza Krzysztofa Bieleckiego przy ul. Grodzkiej 12 w Zamościu. Kontakt: tel. 885 050 095, e-mail: [email protected]


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama