Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 04:12
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA)

Podobnie jak w wielu polskich miastach imiasteczkach, także w Krasnobrodzie odbył się Orszak Trzech Króli. Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Krasnobrodu, Parafia NNMP w Krasnobrodzie i Krasnobrodzki Dom Kultury, a współorganizatorem Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Hasło tegorocznego orszaku to „Dzień dziś wesoły!”. Po rocznej przerwie orszak przeszedł ulicami Krasnobrodu po raz siódmy.
VII Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. Krasnobrodzki Dom Kultury

Orszak rozpoczął się na placu Siekluckiego w centrum miasta, gdzie od godz. 10.30 zaczęli gromadzić się uczestnicy, którzy zostali obdarowani przez organizatorów koronami i śpiewnikami otrzymanymi z Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Spotkanie orszakowe rozpoczęło się od kolędowania prowadzonego przez Dziecięcą Scholę z Parafii NNMP w Krasnobrodzie, która działa pod kierunkiem p. Agnieszki Kostrubiec oraz jej męża p. Dariusza akompaniującego na gitarze.

Potem, również na placu była pierwsza scena pt. „Ogłoszenie spisu i wyruszenie do Betlejem”. Swoje scenki zgrali aktorzy, którzy wcielili się w postaci: Heroda (Grzegorz Piwko), sługi (Bartłomiej Gałan), posłańca (Paweł Bukała), herolda (Dominik Gromek), gospodarza (Józef Garbacz), gospodyni (Marta Szpyra), Maryi (Agnieszka Kostrubiec) i Józefa (Dariusz Kostrubiec) oraz pastuszków: Stacha (Kamil Małek) i Wojciecha (Borys Kostrubiec).

Następnie na plac przybyli trzej królowie: Kacper – król Europy (Marek Gielmuda), Melchior – król Azji (Piotr Margol) i Baltazar – król Afryki (Michał Mękal), których powitali ks. prałat Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii NNMP i Burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal. Po powitaniu królów oraz wszystkich zebranych orszak wyruszył w drogę.

Na jego początku była gwiazda, potem sztandary orszakowe, za którymi szli trzej królowie oraz ich orszaki, które tworzyli: „Aniołki” z dziecięcej scholi parafialnej, aktorzy poszczególnych scen orszakowych przebrani w barwne stroje i pozostali uczestnicy tego wydarzenia.

Kolędowanie podczas przemarszu orszaku prowadzili państwo Lucyna (śpiew) i Andrzej (śpiew i akompaniament na gitarze) Ujmowie.

Trasa orszaku była taka sama jak w latach poprzednich. Na początku prowadziła do Krasnobrodzkiego Domu Kultury, gdzie rozegrana była II scena pt. „Maryja z Józefem poszukują noclegu”. Aktorami tej sceny byli mieszkańcy Nowej Wsi, a oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.

Kolejna, trzecia scena pt. „Anioł u Pasterzy” miała miejsce przy budynku Urzędu Miejskiego. Jej przygotowaniem – scenografią i oprawą muzyczną zajęli się mieszkańcy osiedla Podklasztor. Oprawę muzyczną zapewniła dziecięca schola działająca przy Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.

Potem orszak udał się w kierunku Podklasztoru, aby zatrzymać się na ulicy Tomaszowskiej (nieco przed sanktuarium), gdzie usytuowana była scena IV „Pałac Heroda”, w której wystąpili w większości nauczyciele Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

Przed bramą prowadzącą do Sanktuarium Maryjnego rozegrano scenę V „Przygotowanie”, w której pasterz Ambroży (Dawid Skrzyński) poinformował zebranych, iż zbliżamy się do domu Bożego, gdzie należy zachować się poważnie i być ubranym tak, aby nie siać zgorszenia.

Czytaj także: Z kolędami szli, by przywitać Dzieciątko Jezus (ZDJĘCIA, FILM)

W kościele uczestników orszaku powitała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta, grając kolędę „Mędrcy świata”.

Tam miała miejsce ostatnia scena orszakowa - Złożenie hołdu Dzieciątku Jezus (Miriam Kostrubiec). Hołd i dary złożyli pasterze oraz trzej królowie.

Zwieńczeniem orszaku była Msza święta, którą w intencji uczestników i organizatorów orszaku odprawił ks. prałat Eugeniusz Derdziuk. Oprawę muzyczną zapewniła Krasnobrodzka Orkiestra Dęta.

Orszak był realizowany w oparciu o scenariusz napisany przez Pawła Murdzka – polonistę z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

W scenariuszu, oprócz treści związanych z Bożym Narodzeniem, znajdowały się też kwestie nawiązujące do naszej lokalnej rzeczywistości.

Dopisała pogoda, było ciepło, jak na tę porę roku i bez opadów, dzięki temu wśród uczestników orszaku były rodziny z małymi dziećmi.

Wszystkim zaangażowanie w przygotowanie orszaku serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas oraz za miłą atmosferę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "zostali zobowiązani do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego funkcjonariusza policji po 3 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ale zwolniono ich od kosztów sądowych." - winno być odwrotnieData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:48Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "Ja myślałem" - grubo pojechałeśData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:46Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: absolwent gimnazjumData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:45Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: i dobrzeTreść komentarza: szują jesteś ćwokuData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: tęsknicie tow.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:02Źródło komentarza: Archiwalne fotografie pierwszomajowych pochodów w Zamościu i SzczebrzeszynieAutor komentarza: Lepiej wydac na ukrainca niz zadbac o wlasnych obywateliTreść komentarza: Brak sciezek rowerowych i chodnikow! Juz dawno kazde miasto powinno miec przy drodze glownej chodnik, badz sciezke rowerowa łaczona z chodnikiem! Bez durnych barierek ktore niepotrzebnie generuja koszta, poprostu kawalek asfaltu przeznaczonego dla poruszajacych pieszych i rowerow. Zamiast tego pchaja kase w ukraincow zlodzieji!!! Tym bardziej nasz rejon jest turystyczny i gdzie sa polaczenia miedzy zamosciem a zwierzyncem, krasnobrodem itp!? Przeciez gdy robi sie cieplo, nie da sie normalnie przejechac samochodem!!! Przykre ze juz jest pierwsza ofiara, ale zapewne bedzie ich wiecej w tym roku....Data dodania komentarza: 01.05.2024, 15:40Źródło komentarza: Gm. Biłgoraj: Nie żyje rowerzystka
Reklama
Reklama