Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:48
Reklama

Telefon z drugiej ręki? Sprawdź jego stan prawny, zanim zablokuje cię operator

Oferty sprzedaży smartfonów z drugiej ręki bywają bardzo kuszące. Niektóre z nich, jeszcze w fabrycznych, zaplombowanych pudełkach, mogą wydawać się spełnieniem marzeń za całkiem przyzwoite pieniądze. Problem w tym, że razem z urządzeniem możemy nabyć niemałe kłopoty.
Telefon z drugiej ręki? Sprawdź jego stan prawny, zanim zablokuje cię operator
Autor: iStock

Na telefony trzeba uważać

W serwisie aukcyjnym pojawia się zaskakująco atrakcyjna oferta sprzedaży twojego wymarzonego telefonu. Wszystko wygląda tak, jak należy – użytkownik okazuje fakturę zakupu, pudełko jest jeszcze oklejone przez producenta, urządzenie nigdy nie było włączane. Decydujesz się zapłacić i czekasz na przesyłkę. Kiedy masz już smartfon w swoich rękach i wszystko działa czujesz ulgę, że udało ci się znaleźć taką okazję. Po kilku miesiącach użytkowania na ekranie pojawia się jednak wiadomość, że operator zablokował urządzenie z powodu zaległych płatności. Karta SIM przestaje działać, telefon staje się bezużyteczny. Taka historia może przydarzyć się każdemu, kto zdecyduje się na zakupy z drugiej ręki.

Mogą założyć blokadę

Sprzedawanie za gotówkę telefonów dołączanych do abonamentu stało się pewnego rodzaju normą. Klienci przedłużali swoje umowy i korzystali z możliwości nabycia na raty nowego urządzenia. Ich karta SIM pozostawała jednak w dotychczasowym telefonie, a nowy smartfon szukał kolejnego nabywcy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby niektórzy konsumenci nie zapominali o spłacaniu rat za przedmiot, którego już dawno się pozbyli. Chcąc zabezpieczyć się przed tego typu procedurami, operatorzy zastrzegli sobie prawo do blokowania urządzenia z przypisanym mu numerem IMEI (numer identyfikacyjny). W takiej sytuacji osoba, która kupiła smartfon z prywatnych rąk, na ogół jest na straconej pozycji, ponieważ nie przysługują jej żadne prawa związane z jego eksploatacją.

Jak uniknąć wpadki?

Przede wszystkim należy od sprzedającego żądać nie tylko faktury zakupu, ale również potwierdzenia spłaty wszystkich rat, jeśli otwarcie przyznaje, że takie zobowiązanie zostało zaciągnięte w przypadku danego urządzenia. Jeśli jednak chcemy mieć większą pewność, że wybrany przez nas telefon jest wolny od blokad, możemy sprawdzić jego status za pośrednictwem operatorów sieci. Potrzebny będzie numer IMEI (zamieszczony na opakowaniu, dostępny również w informacjach o urządzeniu; wyświetli się też po wpisaniu na klawiaturze połączeń kodu *#06#). Kiedy już będziemy w jego posiadaniu, należy wybrać operatora i wejść na jedną z dedykowanych stron. Po wypełnieniu formularza sieć udostępni nam komunikat o stanie prawnym urządzenia oznaczonego wpisanym numerem identyfikacyjnym. Poniżej zamieszczamy strony do weryfikacji IMEI w najpopularniejszych sieciach:

1. T-mobile
2. Plus
3. Orange
4. Play


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama