Trojany bankowe wykradają dane
To nic innego niż nakładki na aplikacje bankowości mobilnej, których zadaniem w momencie logowania jest przechwycenie danych dostępowych do strony zarządzania kontem. Złośliwe oprogramowania posiadają również możliwość odczytywania wiadomości SMS z urządzenia, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie z dwuskładnikowym logowaniem wymagającym podania jednorazowego kodu przesyłanego na numer telefonu. Aby stać się posiadaczem zainfekowanej aplikacji wystarczy chwila nieuwagi. Ponieważ wielu z nas czeka obecnie na odbiór paczki, sztuczki oszustów są wyjątkowo skuteczne.
Masowe ataki
Jak informuje portal „Niebezpiecznik”, właśnie ruszyła nowa kampania cyberzłodziei. Na telefony Polaków hakerzy masowo przesyłają wiadomości sugerujące, że jeśli nie klikną w załączony link, zostaną pozbawieni możliwości odebrania wyczekanej przesyłki. W pośpiechu i obawie o los paczki niektórzy z nas mogą bez zastanowienia poddać się fałszywym wskazówkom i bezwiednie zainfekować swoje urządzenie, w konsekwencji tracąc oszczędności z rachunku bankowego. Samo otwarcie linku nie powinno wyrządzić większych szkód, jednak w dalszym etapie oszuści wymagają od nas pobrania złośliwego programu. Autor publikacji pokazuje przykładowe wiadomości od oszustów, które nadesłali portalowi czytelnicy.
???? UWAGA! Właśnie ruszył nowy atak!
— Niebezpiecznik (@niebezpiecznik) December 1, 2021
Spodziewamy się wielu ofiar, bo prawie każdy czeka teraz na jakaś przesyłkę.
Rozesłaliśmy ostrzeżenie do subskrybentów naszych CYBERALERT-ów
Opis:https://t.co/WyyNLOv6nU
⚠️ Ostrzeżcie znajomych z Androidami. Pls RT! pic.twitter.com/jG5IZs7pSE
Jak ustrzec się przed atakiem?
Przede wszystkim należy zrezygnować z klikania w linki z nieznanych źródeł, instalowania za ich pośrednictwem plików i podawania w tego typu witrynach poufnych informacji. W przypadku wątpliwości warto zadzwonić na infolinię przewoźnika i dopytać, czy z paczką rzeczywiście jest jakiś problem. „Niebezpiecznik” uczula, aby skontaktować się z bankiem z urządzenia innego niż zainfekowane, jeżeli już kliknęliśmy niebezpieczny link. Konieczna będzie też zmiana hasła logowania do internetowej platformy bankowej.

![Maraton Biblijny w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA] Maraton Biblijny w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/21/sm-4x3-maraton-biblijny-w-tomaszowie-lubelskim-zdjecia-1776759377-0.jpg)
![CBZC zatrzymało grupę internetowych oszustów [ZDJĘCIA] CBZC zatrzymało grupę internetowych oszustów [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/20/sm-4x3-muly-wybieraki-i-falszywi-policjanci-sprawe-internetowych-oszustow-bada-prokuratura-w-zamosciu-1776670988-3.jpg)
![ZOL dla pacjentów wentylowanych w Zamościu coraz bliżej. Jak idą prace? [ZDJĘCIA] ZOL dla pacjentów wentylowanych w Zamościu coraz bliżej. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/04/15/sm-4x3-zol-dla-pacjentow-wentylowanych-w-zamosciu-coraz-blizej-jak-ida-prace-zdjecia-1776255346-0.jpg)




![Wierni czytali Księgę nad Księgami. Maraton Biblijny w Tomaszowie [ZDJĘCIA] Maraton Biblijny w tomaszowskim Sanktuarium.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-wierni-czytali-ksiege-nad-ksiegami-maraton-biblijny-w-tomaszowie-zdjecia-1776760693.jpg)













Napisz komentarz
Komentarze