Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:49
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Wycena nieruchomości – kto sporządza i ile kosztuje?

Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów. Może być potrzebna przy ustaleniu wysokości odszkodowania, przy udzielaniu kredytu hipotecznego, w trakcie spraw sądowych lub w celach podatkowych. Ważne, żebyśmy jej wykonanie powierzyli osobie, która posiada kompetencje i uprawnienia. Pamiętajmy, że działalność w zakresie wyceny nieruchomości przez osoby niebędące rzeczoznawcami majątkowymi jest zakazana i grozi za to kara grzywny w wysokości do 50 tys. zł.
Wycena nieruchomości – kto sporządza i ile kosztuje?

Autor: Fot. pixabay.com

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się m.in. określaniem wartości nieruchomości. Sporządza też opracowania i ekspertyzy. Zawód ten mogą wykonywać jedynie osoby, które uzyskały specjalne uprawnienia. Zanim więc powierzymy mu wykonanie wyceny nieruchomości, sprawdźmy, czy widnieje w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonym przez MRPiT.

 

Dla kogo wycena nieruchomości?

 

Każdy może zlecić wycenę. Czasami obowiązek skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego wynika wprost z przepisów. Udział rzeczoznawcy majątkowego jest konieczny, np. w przypadku ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, zbywania nieruchomości będących własnością publiczną, czy w sporach sądowych dotyczących nieruchomości. Tylko rzeczoznawca majątkowy może być biegłym sądowym z zakresu wyceny nieruchomości.

Ile kosztuje wycena?

Wysokość wynagrodzenia oraz inne warunki zlecenia są ustalane są pomiędzy klientem a rzeczoznawcą. Wyjątkiem są sprawy sądowe, w których to sądy decydują o tym, kto i w jakim zakresie ponosi koszty wynagrodzenia biegłego.

Rzeczoznawca majątkowy wycenia nieruchomość zgodnie ze zleceniem, jednakże związany jest jednocześnie zasadami wyceny wynikającymi z przepisów i standardami zawodowymi. Możliwe jest również, aby rzeczoznawca sporządził dla klienta opracowanie lub ekspertyzę zgodną z takim zleceniem (mówimy wówczas o określeniu wartości na potrzeby indywidualnego inwestora, co powinno zostać wyraźnie zaznaczone w dokumencie, który rzeczoznawca majątkowy wykona).

Rzeczoznawca majątkowy musi się kierować zasadami wyceny zawartymi w przepisach prawa oraz w standardach zawodowych. Zasady wyceny w niektórych przypadkach wprost nakładają na rzeczoznawcę określenie wskazanego rodzaju wartości (np. wartość rynkową nieruchomości wywłaszczonej) lub zastosowanie konkretnego podejścia w wycenie (np. podejście porównawcze przy aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste). Standardy zawodowe to reguły postępowania przy wykonywaniu zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Są ustalane i ogłaszane przez ministra w drodze obwieszczenia. Aktualnie obowiązuje tylko jeden tego typu standard – "Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności". Wynikiem pracy rzeczoznawcy majątkowego jest opinia sporządzona w formie pisemnej – operat szacunkowy. Forma i treść operatu szacunkowego są określone w przepisach prawa.

Opracowania i ekspertyzy

Rzeczoznawca majątkowy może również sporządzać opracowania i ekspertyzy. Dotyczą rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku, efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju, skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych, oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali czy bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Mogą też określać wartość nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora, zawierać wycenę nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości lub wycenę nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Po więcej informacji na temat kosztów wyceny nieruchomości zapraszamy na stronę internetową Północ Nieruchomości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama