Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 09:54
Reklama
Reklama

O maziarzach i budziarzach

„Bidaczowskie opowieści” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z historią, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie.
O maziarzach i budziarzach
Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.

Spotkanie z historią w remizo-świetlicy w Nadrzeczu (gm. Biłgoraj) poprzedziły warsztaty obywatelskie, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania. Poprowadziła je Anna Maciąg-Pazik.

Po zakończeniu warsztatów Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista, opowiedział o historii Starego Bidaczowa. Z przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, czyli przodkowie obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów i zanikających obecnie rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w gminie Biłgoraj”, zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju. Tragiczne dzieje II wojny światowej przybliżyła prezentacja filmu „Partyzanckie wesele”, zrealizowanego w ramach VII Pikniku Historycznego w Brodziakach.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu – kapliczki z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsca, gdzie była dawna leśniczówka. – Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści dotyczące okolicznych lasów – informuje Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.

Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kkkTreść komentarza: Nazwisko sędziego poproszęData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "zostali zobowiązani do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego funkcjonariusza policji po 3 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ale zwolniono ich od kosztów sądowych." - winno być odwrotnieData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:48Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: "Ja myślałem" - grubo pojechałeśData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:46Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: absolwent gimnazjumData dodania komentarza: 01.05.2024, 17:45Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: i dobrzeTreść komentarza: szują jesteś ćwokuData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:03Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: tęsknicie tow.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:02Źródło komentarza: Archiwalne fotografie pierwszomajowych pochodów w Zamościu i Szczebrzeszynie
Reklama
Reklama