Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 17:50
Reklama

Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka

„Zatrzymane w kadrze fotografii i literatury” – to motyw 14 Festiwalu Ulica Poetycka, który w dniach 10-11 września odbył się w Zamościu. Były spotkania spotkania z gośćmi z dalszych i bliższych stron, wystawy, spektakl i odsłonięcie Znikomka, rzeźby inspirowanej twórczością Bolesława Leśmiana.
Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka
To była już 14 Ulica Poetycka.

Festiwal w Zamojskim Domu Kultury rozpoczął się 10 września od spotkania poetów, prozaików, autorów książek o tematyce regionalnej. Opowieścią o dwóch szczególnie ważnych zdjęciach rozpoczął je Adam Gąsianowski, który specjalnie na festiwal przygotował wystawę starych fotografii. Swoją wystawę miał też zamojski artysta-plastyk Dariusz Łukasik, który na co dzień pracuje w ZDK. On również opowiadał o swojej twórczości.

O swojej najnowszej książki „Przewóz” mówił z kolei Andrzej Stasiuk (spotkanie z pisarzem prowadzili w ZDK Bożena Fornek i Leszek Wójtowicz). Akcja powieści dzieje się w czerwcu 1941 r. nad Bugiem – przed agresją Niemiec na Związek Radziecki. Miejsce akcji Stasiuk wybrał nieprzypadkowo. To rodzinne strony jego ojca i miejsce, w którym pisarz jako chłopiec spędzał u dziadków wakacje. To powieść o niejednoznaczności pamięci i historii.

Po Andrzeju Stasiuku Marcin Kydryński zabrał uczestników festiwalu w podróż do Afryki, opowiadając o swojej książce „Gdzieś pomiędzy Bielą a Dalą” (spotkanie prowadzili Agnieszka i Piotr Pielowie).

11 września odsłonięty został Znikomek, czyli piąta już rzeźba z cyklu postaci inspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana. Jej autorem jest Bartłomiej Sęczawa, a fundatorką Stanisława Igras, zaś o samym wierszu „Znikomek” opowiedział Piotr Linek.

Był też spektakl według tekstów Leśmiana „Zapomnienie” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego, a także spotkanie online z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Organizatorem festiwalu był ZDK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama