Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 00:56
Reklama

Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka

„Zatrzymane w kadrze fotografii i literatury” – to motyw 14 Festiwalu Ulica Poetycka, który w dniach 10-11 września odbył się w Zamościu. Były spotkania spotkania z gośćmi z dalszych i bliższych stron, wystawy, spektakl i odsłonięcie Znikomka, rzeźby inspirowanej twórczością Bolesława Leśmiana.
Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka
To była już 14 Ulica Poetycka.

Festiwal w Zamojskim Domu Kultury rozpoczął się 10 września od spotkania poetów, prozaików, autorów książek o tematyce regionalnej. Opowieścią o dwóch szczególnie ważnych zdjęciach rozpoczął je Adam Gąsianowski, który specjalnie na festiwal przygotował wystawę starych fotografii. Swoją wystawę miał też zamojski artysta-plastyk Dariusz Łukasik, który na co dzień pracuje w ZDK. On również opowiadał o swojej twórczości.

O swojej najnowszej książki „Przewóz” mówił z kolei Andrzej Stasiuk (spotkanie z pisarzem prowadzili w ZDK Bożena Fornek i Leszek Wójtowicz). Akcja powieści dzieje się w czerwcu 1941 r. nad Bugiem – przed agresją Niemiec na Związek Radziecki. Miejsce akcji Stasiuk wybrał nieprzypadkowo. To rodzinne strony jego ojca i miejsce, w którym pisarz jako chłopiec spędzał u dziadków wakacje. To powieść o niejednoznaczności pamięci i historii.

Po Andrzeju Stasiuku Marcin Kydryński zabrał uczestników festiwalu w podróż do Afryki, opowiadając o swojej książce „Gdzieś pomiędzy Bielą a Dalą” (spotkanie prowadzili Agnieszka i Piotr Pielowie).

11 września odsłonięty został Znikomek, czyli piąta już rzeźba z cyklu postaci inspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana. Jej autorem jest Bartłomiej Sęczawa, a fundatorką Stanisława Igras, zaś o samym wierszu „Znikomek” opowiedział Piotr Linek.

Był też spektakl według tekstów Leśmiana „Zapomnienie” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego, a także spotkanie online z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Organizatorem festiwalu był ZDK.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama