Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 czerwca 2026 17:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Uwaga na nowe oszustwo. To istna kampania

Internauci alarmują o kolejnej formie działania oszustów. Ich celem jest wyłudzenie dokumentów, a to może się skończyć bardzo źle.
Uwaga na nowe oszustwo. To istna kampania

Autor: iStock, screen Facebook

Przed kilkoma chwilami ruszyła nowa kampania wyłudzająca skany dokumentów Polaków (paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy).” – alarmuje branżowy serwis niebezpiecznik.pl. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską DHL. Osoby korzystające z ich usług otrzymują wiadomości, w których proszone są o tym, że „twoja” paczka zostanie dostarczona, ale wpierw trzeba przesłać dobrej jakości kopie jednego z dokumentów. W wiadomości jest wręcz podane jakiego: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.

Ta metoda jest bardzo groźna, bo wiadomość została profesjonalnie przygotowana. Znajduje się w niej logo firmy, dane kontaktowe oraz adres e-mail przypominający ten należący do przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem przesyłek.

Informacja dla ofiar: Jeśli przesłałeś skan dokumentu, unieważnij go jak najszybciej.” – radzą eksperci, a samo DHL na swojej stronie internetowej informuje: „Zauważyliśmy, że oszuści bezprawnie wykorzystujący nazwę i markę DHL próbują okraść klientów kupujących przez Internet. Oszuści wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez firmę DHL. W większości przypadków takie wiadomości zawierają informacje o internetowych transakcjach sprzedaży dóbr konsumpcyjnych, za które należy zapłacić, zanim zostaną doręczone”.

Firma dodaje, że nie wymaga takiego rodzaju płatności. Nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Nie ponosi także odpowiedzialności poniesione w następstwie oszustwa. „Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś oszukańcze wiadomości e-mail, SMS-y lub znalazłeś stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych, które próbuje udawać DHL, zachęcamy do poinformowania nas o tym jak najszybciej, abyśmy mogli szybko podjąć działania mające na celu powstrzymanie oszustwa.” – apeluje firma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rafal Treść komentarza: A już myślałem że burmistrz będzie robił lody Data dodania komentarza: 5.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Lody za czerwony pasek także w Szczebrzeszynie. Zapłaci burmistrz Autor komentarza: Hit Treść komentarza: On zrobił? No nie wydaje mi się że ze swojej kieszeni nie wyjął i nie zrobił, a przygotowało to wszystko KGW. Jaka dyrekcja GOKu taki dzień dziecka. My jako kolonia też się dolozylismy i co z tego jak większość było spoza wsi a nawet gminy. Obce dIeci latały, przywiezione. Data dodania komentarza: 5.06.2026, 14:17 Źródło komentarza: Wojna o tablice adresowe w Zadębcach. Dlaczego inwestycja z Funduszu Sołeckiego obrasta kurzem? Autor komentarza: Dodo Treść komentarza: Wyjątkowo nieprzyjemna kreatura Data dodania komentarza: 5.06.2026, 13:26 Źródło komentarza: Biłgoraj: Dyrektor ZUS-u odwołany Autor komentarza: Taka prawda. Treść komentarza: Jaka jest różnica czlowieku ! Nie wiesz juz teraz ile bys jeden z drugim chciał na tym interesie zarobić! Co moze nie pryskasz przed chwastami bo Ci sie nie chce schylic i wyplenić ręcznie chwasty . Data dodania komentarza: 5.06.2026, 12:12 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia Autor komentarza: Mieszkaniec 46 L. Treść komentarza: PiSlamu atak w m. Zamosc . Patologia chce byc góra zażarcie . Ludzie bez ambicji w tych stronach ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 11:31 Źródło komentarza: Zamość: Skandal w oświacie i dymisja wiceprezydenta miasta Marka Kudeli Autor komentarza: Zdrowa żywność . Treść komentarza: Nie maja kwiatów ale spojrz jak sie leje raz w tygodnie tego świństwa na porost i wydajność i tego na codzien wpierniczasz az Ci sie pozniej pieni w gebie ! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 10:51 Źródło komentarza: Setki tysięcy martwych pszczół w gm. Tyszowce i Łaszczów. Pszczelarz podejrzewa opryski, policja bada zgłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama