Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:24
Reklama

Seniorzy się szczepią a Terytorialsi im pomagają

Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku trwania Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 tj. od 5 grudnia 2020 r. aktywnie włączyli się do pomocy przy szczepieniach, dotyczy to szczególnie seniorów oraz kombatantów.
Seniorzy się szczepią a Terytorialsi im pomagają
Autor: Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej działalność w zakresie pomocy związanej ze wsparciem
w zakresie wykonywania szczepień, realizuje w czterech głównych obszarach: obsługa infolinii w Dowództwie WOT, dojazd do seniora i zaszczepienie seniora w domu, transport do miejsca szczepień oraz pomoc w rejestracji i wyszukaniu punktu szczepień. Działania ukierunkowane są na pomoc seniorom, w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom.

Obsługa infolinii w Dowództwie WOT.

Infolinia jest narzędziem pomocniczym dla seniorów chcących poddać się szczepieniu ochronnemu przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Obsługiwana jest pod nr tel. 800 100 115 przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7.30 do 19.30.

Personel WOT obsługujący infolinię udziela pomocy seniorom, m.in. w takich kwestiach, jak: informowanie na temat najbliższego miejsca gdzie można wykonać szczepienia, pomocy w zarejestrowaniu na szczepienie (w tym na mobilny punkt szczepień), pomocy seniorom w obsłudze sprzętu IT (osobom, które chcą się zarejestrować na szczepienie, a mają problem z obsługą urządzeń) oraz umawiana seniorów na transport i dowóz do miejsca szczepienia.

Tylko od 18 stycznia br. do dnia 10 maja br. suma odebranych połączeń na infolinii wynosiła 12249, suma udzielonych porad i pomocy to 10905, natomiast suma spraw przekazanych do realizacji do koordynatora ds. szczepień w poszczególnych brygadach to 1335. Zgłoszenia, z którymi osoby dzwoniły na infolinię DWOT dotyczyły: transportu na szczepienia 1143, pomoc w rejestracji 129, mobilne punkty szczepień 63.

Transport seniorów do miejsca szczepień.

W ramach pomocy seniorom (w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom) personel
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje transport do miejsca szczepień. Lubelscy Terytorialsi na dzień 12 maja 2021 roku pomogli łącznie w zaszczepieniu 64 seniorów (i ich rodzin), w tym 39 seniorów pierwszą dawką oraz 23 seniorów drugą dawką. W tym zaszczepiono 25 weteranów i kombatantów, pierwszą oraz drugą dawką. Wszelkie informacje na temat transportu udzielanego przez żołnierzy 2LBOT można uzyskać pod numerem tel. 781 400 674.

Mobilne zespoły szczepienne.

Mobilne zespoły uzupełnią siatkę zespołów z punktów populacyjnych, które zgodnie z Narodowym Programem Szczepień mają zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. W ramach wsparcia udzielanego seniorom z zasobów brygad OT, w zależności od potrzeb, wydzielane są zespoły szczepienne realizujące program szczepień przeciwko Covid-19 dla seniorów, w tym kombatantów, weteranów i ich rodzin. Zadaniem mobilnych zespołów szczepiennych jest wspomaganie pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na zaszczepienie w stacjonarnym punkcie szczepień. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących), w tym seniorów i kombatantów, którzy samodzielnie lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą udać się do stacjonarnych punktów szczepień. Zespoły mają ponadto zabezpieczyć pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Zespoły nie realizują zadań na zgłoszenie osób indywidualnych. Osoby prywatne, aby skorzystać z mobilnego punktu szczepień muszą najpierw skontaktować się ze swoją poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się
z mobilnym zespołem szczepiennym wyjazdowym, ten kieruje pacjenta lub opiekuna
w pierwszej kolejności do lekarza POZ, ponieważ to właśnie lekarz POZ potwierdzi,
że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w swoich poszczególnych rejonach odpowiedzialności wspierają lokalną społeczność, tym samym realizując jedno ze swoich głównych zadań. Wsparcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest obecnie jednym z tych zadań. Dlatego też seniorzy, kombatanci, którzy chcą się zaszczepić a nie mają z rożnych przyczyn możliwości realizacji tego przedsięwzięcia, mogą o pomoc zwrócić się do żołnierzy WOT.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama