Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 12:45
Reklama

Biłgoraj: Co z ulicą Gesinga? (TYLKO W GAZECIE)

Po Armii Ludowej oraz I Armii Wojska Polskiego zostały tylko wspomnienia...
Biłgoraj: Co z ulicą Gesinga? (TYLKO W GAZECIE)
Przy ul. Romana Gesinga na os. Leśnik w Biłgoraju mieszka ponad 20 rodzin.

Wojewoda lubelski chce, aby biłgorajski samorząd pochylił się nad zmianą nazwy ulicy Romana Gesinga. Bo patron symbolizuje komunizm. – Nie zamierzam niczego zmieniać – mówi burmistrz Biłgoraja. – Gdyby nie Roman Gesing, nie mielibyśmy w Biłgoraju szkoły leśnej.

Zmiana nazwy ulicy miałaby nastąpić w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Wnoszący o nią wojewoda lubelski Lech Sprawka opiera się na opinii IPN.

Ludowiec przy władzy

Pochodzący z Podkarpacia Roman Gesing (1903-1975) podczas II wojny światowej działał w Straży Chłopskiej, a następnie w Batalionach Chłopskich. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po wojnie był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W listopadzie 1945 r. objął stanowisko wojewody rzeszowskiego. W 1947 r. objął mandat po sfałszowanych wyborach do Sejmu. „Po tych wyborach przeszedł do środowisk nastawionych na pełne podporządkowanie działalności politycznej władzom komunistycznym i Polskiej Partii Robotniczej” – czytamy w opinii IPN.

Więcej szczegółów tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jania 11.05.2021 13:04
Gdyby nie taki Gesing i jemu podobni to w Bilgoraju nie takie byłyby szkoły

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?Autor komentarza: JaTreść komentarza: BĄDŹ SOLIDARNY Z POLSKĄ!Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:05Źródło komentarza: Zamość: Jeśli nie będzie tunelu dla pociągów, zburzą domyAutor komentarza: KrkTreść komentarza: W tym wypadku do zdarzenia przyczyniły się 2 osoby zarówno kobieta która nieprawidłowo przechodziła przez jezdnię jak i kierujący którego reakcja była opóźniona , kara będzie adekwatna do zarzutu , i od ustalenia usprawiedliwienia są biegli , a nie pierwszy lepszy człowiek którym kieruje ego i myśli że posiadał wszystkie rozumy pozdrawiamData dodania komentarza: 02.07.2022, 10:19Źródło komentarza: Krasnobród: Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Trafiła do szpitala
Reklama