Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 12:16
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Kultura w sieci i „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”

Muzeum Zamojskie w Zamościu znalazło się wśród beneficjentów programu "Kultura w sieci" i otrzymało pieniądze na realizację swojego projektu.
Kultura w sieci i „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”

Celem programu „Kultura w sieci” jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Program jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii.

Do programu zarządzanego prze Narodowe Centrum Kultury zgłoszono łącznie 5948 wniosków a wyłoniono 1182 projekty, które otrzymały dotację. Wśród beneficjentów programu znalazło się również Muzeum Zamojskie i projekt: „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”. Celem projektu jest wirtualizacja wybranych obiektów muzealnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii w celu ich udostępnienia on – line. Do zadania wytypowanych zostało ponad 20 eksponatów prezentowanych na ekspozycjach w Muzeum Zamojskim i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego, w tym eksponaty wielkogabarytowe, co stanowi ciekawą innowację cyfrową
w muzeum.

Wśród wybranych eksponatów znajdzie się: Inkrustowana masą perłową, kością słoniową i srebrem komoda z początku XVIII w. Mebel w zbiorach Muzeum znajduje się od 1946 r. Według przekazu ustnego stanowił do 1914 r. wyposażenie biura komendanta policji carskiej
w Zamościu. Jest to bardzo rzadki przykład mebla wykonanego w technice certosiny – technika ta pochodzi z Bliskiego Wschodu i została ukształtowała przez chrześcijańskich mnichów w czasie wypraw krzyżowych, czy Berło Akademii Zamojskiej ufundowane przez Tomasza Zamoyskiego w 1619 r., przekazane miastu w 1980 r. przez Jana Zamoyskiego – XVI ordynata. W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał wiernie odwzorowane i przeniesione do świata wirtualnego zostaną m.in.: Pistolet Vis wz. 35 - pierwszy seryjnie produkowany wojskowy pistolet w Polsce, do dziś wzbudzający wielkie zainteresowanie kolekcjonerów na całym świecie.

Szabla upamiętniająca wybór Jana III Sobieskiego na króla Polski. Na głowni wyryto imię i nazwisko króla oraz rok wyboru.

Para pistoletów pojedynkowych pochodzących z XVIII w. Na lufie broni widać znak firmowy i nazwisko producenta pistoletów: Adam Kuchenreuter. Rodzina Kuchenreuterów jest jedną z najstarszych rodzin rusznikarskich działających do dziś. Wywodzą swoje korzenie z Bawarii z Regensburga, a ich działalność można datować od początku XVIII wieku. Swoje wyroby sygnowali stemplem rusznikarskim w postaci pędzącego jeźdźca. Z pistoletów Kuchenreutera strzelali do siebie w pojedynku słynny uwodziciel Giacomo Casanova i polski magnat Franciszek Ksawery Branicki.

Dzięki tej inicjatywie nasi odbiorcy będą mogli zapoznać się z obiektami nie wychodząc
z domów, poznać nie tylko bogatą historię tych obiektów, ale także oglądać je, przybliżać i obracać bez obaw naruszenia muzealnej etykiety. Na bazie zwirtualizowanych eksponatów zostanie przygotowana oferta edukacyjna, udostępnione zostaną materiały dydaktyczne
w formie tekstowej i obrazowej, dzięki którym czas spędzony w sieci będzie dawał możliwości nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych odbiorców projektu przygotowane zostaną karty pracy oraz ćwiczenia na zasadzie "zrób to sam" przekazane za pomocą krótkich filmików instruktażowych umieszczonych na kanałach społecznościowych muzeum. W ten sposób powstaną ciekawe i niestandardowe treści, przyciągające uwagę publiczności dzięki nieszablonowemu sposobowi ich prezentacji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MichałTreść komentarza: Po co podawać najsłabsze wyniki ... Przykro im będzie i stracą motywację ...Data dodania komentarza: 03.05.2024, 08:08Źródło komentarza: "PiS" górą w Radzie Powiatu w BiłgorajuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: W takim przypadku odmawiasz przyjęcia mandatu, a w sądzie powołujesz się na brak podstawy prawnej, a nie rzucasz się na policjanta z pięściami. Swoją drogą nie rozumiem, czemu zwolnili ich z pokrycia kosztów sądowych. A Duda ich nie ułaskawi, bo tak się składa, że to PiS wymyślił kary za brak maseczki.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 15:23Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Sutry też mieli jego po dziurki w nosie, powinien odejść ze dwa lata wcześniej, już wtedy miał emeryturę i go trzymali , tak jak by nie było innych , tak się zasiedziołData dodania komentarza: 02.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: KusioTreść komentarza: Był za słaby dla gorajakow, uległy i stronniczy,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama