Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 15:04
Reklama

Średniowieczne cmentarzysko w Honiatyczkach (TYLKO W GAZECIE)

Na pierwszy rzut oka trudno było określić, czy to kości ludzkie czy zwierzęce. Wziął kawałek kija i rozgrzebał ziemię. Gdy w przetrząsanej warstwie zauważył pojedyncze zęby oraz fragment żuchwy, nie miał wątpliwości, że trafił na ludzkie szczątki. Ale do głowy by mu nie przyszło, że przeleżały na jego polu 900, a może nawet 1000 lat!
Średniowieczne cmentarzysko w Honiatyczkach (TYLKO W GAZECIE)
Marek Knysz (na pierwszym planie) tylko wyszedł z psami na spacer...

To było kilka tygodni temu. Marek Knysz z Honiatyczek (gm. Werbkowice) postanowił zabrać na spacer swoich dwóch czworonożnych pupilów. Tajfun i Śruba poczuli wolność, biegając po polu w tę i z powrotem. Pan Marek nie spuszczał ich z oczu. Ale w pewnym momencie coś go zaintrygowało. To były kawałki kości w kolorze zbliżonym do beżowego, które leżały na zaoranym jesienią polu. Przystanął i zaczął przyglądać się znalezisku. 

– Myślałem, że to końskie albo bydlęce – wspomina nasz rozmówca. – Zacząłem kijem rozgrzebywać z wierzchu ziemię.

To ludzkie kości!

Wygrzebywane stopniowo pojedyncze zęby nie świadczyły jeszcze o niczym, ale gdy wyciągnął fragment żuchwy, to nie miał już żadnych wątpliwości. – To były ludzkie kości! – mówi mieszkaniec Honiatyczek.

Wystarczyły kilka dni intensywnych opadów, by na powierzchni jego zaoranego jesienią pola ujawniły się liczne, rozdrobnione kości w trzech wyraźnych skupiskach. A że nie były to szczątki zwierzęce, tylko ludzkie, pan Marek postanowił ten fakt komuś zgłosić. – W pierwszej chwili pomyślałem, że może ktoś zginął na tym polu podczas wojny – wspomina nasz rozmówca.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: LisaData dodania komentarza: 04.07.2022, 14:12Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Hej POMedia. Liczba wyjebali z Newsweeka. Co wy na to szczujnio ?Data dodania komentarza: 04.07.2022, 14:11Źródło komentarza: Zmiany w przeglądach rejestracyjnych samochodów. Rzęch nie przejdzie już badańAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?
Reklama
Reklama