Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 10:13
Reklama

Biłgoraj: Dechnik jak wańka-wstańka

Usunięcie pomnika Józefa Dechnika w Biłgoraju odbyło się "z rażącym naruszeniem prawa". Tak uznał minister kultury i dziedzictwa narodowego, który uchylił decyzję wydaną w tej sprawie przez wojewodę lubelskiego. Chodzi o sprawy proceduralne, a nie o merytoryczną ocenę postaci zasłużonego dla Biłgoraja działacza PZPR i jego działalności w "słusznie minionej epoce".
Biłgoraj: Dechnik jak wańka-wstańka

Józef Dechnik w latach 1931-1939 był członkiem Komunistycznej Partii Polski, a po wojnie Polskiej Partii Robotniczej, następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pełniąc w niej liczne funkcje, w tym członka KC PZPR. W latach 1956-1974 był I sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Biłgoraju. Dzięki jego staraniom miasto i powiat biłgorajski przeżywały okres szybkiego rozwoju. W połowie lat 70. Józef Dechnik czynił starania, aby Biłgoraj stał się siedzibą jednego z nowych województw, ale wybrano Zamość. W czerwcu 1976 r. – po wprowadzeniu podwyżek cen oraz po protestach robotników Ursusa i Radomia – usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł w 1983 r. w Biłgoraju. Cztery lat później w mieście stanął pomnik autorstwa prof. Sławomira Mieleszki. Jak podkreśla burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, jego budowa została sfinansowana z dobrowolnych składek mieszkańców, komitetów gminnych PZPR oraz pracowników zakładów pracy.

Niech pomnik znika

Usunięcia pomnika domagał się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Miało to związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Z przestrzeni publicznej poznikały pomniki i tablice upamiętniające osoby z komunistycznym rodowodem, zmienili się też patroni ulic. Władze Biłgoraja długo walczyły o Dechnika.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ya 18.09.2019 00:36
a dobrze było jak Dechnik z wiochy zrobił miasto Biłgoraj

Janusz 17.09.2019 12:31
Panu wojewodzie na pewno nikt pomnika nie wystawi.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: No już całkiem kogoś poyebało. Wszystko dajmy Ukraińcom za darmo, ciekawe czy oni też by tak zrobili? Utrzymujmy ich, dawajmy wszystko za darmo a Polak niech na to zapierdala.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 09:12Źródło komentarza: Zamość: Bilety w zoo drożeją od 1 lipca [CENNIK]Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Skat takie wyliczenia porównałem je z wyliczanka kiedy rządziła koicja PO i PsL wyszło mi że kosztu obsługi władzy były wyższe od przychodów jakie deklarował w/w rząd skat taka troska i skąd te wyliczanki pNstwo wzięli skoro jeszcze niema danych GUSData dodania komentarza: 03.07.2022, 08:00Źródło komentarza: Każdy z nas musiał dorzucić do wydatków publicznych pond 30 tysięcyAutor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Siedziało się na trzepaku i się KLEŁO aż przyszedł Donatan i zrobił gwiazdęData dodania komentarza: 03.07.2022, 07:08Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: ElaTreść komentarza: Poprostu dobrych nauczycieli nie ma odeszli, zostali tylko mierni bo oni biorą wszystko co się da żeby zarobić kasę i takie są później efekty nauczania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:42Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaci
Reklama