Tomasz Pańczyk jest miłośnikiem Szczebrzeszyna, wydawcą, tłumaczem i m.in. współtwórcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W piątek (2 sierpnia) organizuje akcję sprzątania pięknego, ale zabiedbanego kirkutu w Szczebrzeszynie. Warto się do niej przyłączyć.
"Szczebrzeski cmentarz jest jednym z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce"– napisał Tomasz Pańczyk na prowadzonym przez siebie profilu facebookowym "Szebreszin". "Pochodzi z XVI wieku – najstarsza macewa odnaleziona przez profesora Andrzeja Trzcińskiego nosi datę 26 nissan 5305, co według kalendarza gregoriańskiego oznacza rok 1545. Cmentarz jest zaniedbany, zarośnięty, praktycznie nie widać zabytkowych nagrobków".
(zdjęcie portretowe wykonał Mikołaj Starzyński)
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


![Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął 72-latek [ZDJĘCIA] Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął 72-latek [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/05/sm-4x3-z-ostatniej-chwili-tragiczny-wypadek-w-wielaczy-na-miejscu-zginal-mieszkaniec-gm-szczebrzeszyn-z-1764922957-0.jpg)
![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)

![Z ostatniej chwili: Tragiczny wypadek w Wielączy. Na miejscu zginął mieszkaniec gm. Szczebrzeszyn [ZDJĘCIA] 5 grudnia 2025. Wielącza. Potrącony pieszy zmarł na miejscu wypadku.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-z-ostatniej-chwili-tragiczny-wypadek-w-wielaczy-na-miejscu-zginal-mieszkaniec-gm-szczebrzeszyn-1764922905.jpg)

















Napisz komentarz
Komentarze