Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 00:53
Reklama

Zamojskie jarmarki

Zamość powstał na ważnym szlaku handlowym i według założeń Jana Zamoyskiego, handel miał się stać główną siłą napędową rozwoju miasta. Konsekwentnie realizowali to kolejni ordynaci aż do upadku I Rzeczypospolitej, a i później, w miarę możliwości, tradycja handlu była podtrzymywana.
Zamojskie jarmarki
W czasie okupacji handel kwitł na Nowym Rynku

Już król Stefan Batory, potwierdzając akt lokacji Zamościa 12 czerwca 1580 r., dał ogromne szanse na to, aby realizować zamiar fundatora miasta o rozwoju handlu. Zezwolił na zakładanie cechów, wyznaczył 3 roczne jarmarki (na równi z innymi większymi miastami) i targi tygodniowe, ustanowił też prawo składu i zwolnił zamojskich mieszczan od ceł na terenie całego kraju.

Jan Zamoyski do powstającego miasta, w którym zamieszkali głównie Polacy i Rusini, sprowadzał osadników innych nacji. Przede wszystkim takich, którzy kochali handel i zajmowali się nim od zawsze: Żydów, Ormian i Greków. Żydzi sefardyjscy (najbogatsza grupa wśród ludności żydowskiej, wywodząca się z południowej Europy) przywilej na osiedlenie się w Zamościu otrzymali już w 1588 r., Ormianie i Grecy rok później. Przez miasto przewijały się również inne narodowości. W pierwszej lustracji miasta z 1591 r. wymienieni są również Niemcy, Węgrzy, Włosi, a nawet Szkoci.

 

Cztery rynki

Podstawą zamojskiego handlu było rzemiosło. W 1597 r. odnotowano w mieście wiele cechów rzemieślniczych: stolarzy, ślusarzy, szewców, piekarzy, tkaczy, kuśnierzy, krawców i garncarzy. W 1696 r. sprowadzono sukienników. Mieszczanie zamojscy mieli zatem czym handlować, ale były też u nich duże potrzeby nabywania towarów. Jednak handel w Zamościu, jak już można się domyślić z narodowości jego mieszkańców, nie był tylko lokalny, zawężony do miasta i jego okolic (ten odbywał się głównie na cotygodniowych targach).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: JARMARK HETMAŃSKI 2019 (ZDJĘCIA)

CZYTAJ TAKŻE: PYSZNOŚCI Z ROZTOCZA WYBRANE NA JARMARKU HETMAŃSKIM


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama