Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:29
Reklama

Rekrutacja do szkół średnich. Miejsc może zabraknąć?

Reforma oświaty sprawiła, że w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiega się więcej młodzieży, niż to bywało w latach ubiegłych. Do liceów, techników i szkół branżowych pójdą bowiem zarówno absolwenci gimnazjów, jak i szkół podstawowych. Właściwie nie ma szans, by do najpopularniejszych szkół dostali się wszyscy chętni.
Rekrutacja do szkół średnich. Miejsc może zabraknąć?
Autor: Fot. pixabay.com

W naszym regionie najtrudniejsza sytuacja jest w Zamościu. Szkoły mają ograniczoną pojemność i choć każda zwiększyła liczbę planowanych oddziałów, to jednak podwoić jej nie były w stanie.

Zamość ściąga młodzież z okolic

Z danych wydziału edukacji zamojskiego magistratu wynika, że o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych w mieście stara się 1819 osób, w tym do: liceów – 963, technikum – 786, a szkół branżowych – 70. W przypadku szkół ponadpodstawowych zarejestrowanych jest 1764 kandydatów, w tym do: liceów – 884, techników – 801, a szkół branżowych – 79. W jednym i drugim przypadku w liceach ogólnokształcących brakuje sporo miejsc: dla absolwentów podstawówek przeszło 200, dla uczniów po gimnazjach ok. 300. Tego problemu nie ma w technikach, a liczba miejsc planowanych w szkołach branżowych wielokrotnie przekracza liczbę chętnych do podjęcia w nich nauki. 

Wpływa na to również fakt, że w Zamościu chce się uczyć młodzież, która dotychczas do szkół chodziła w innych miastach. Najwięcej kandydatów jest z powiatu tomaszowskiego (po ok. 200 zarówno z podstawówek, jak i gimnazjów). Na drugim miejscu jest Hrubieszów –  po ok. 100 osób, później powiat biłgorajski – po ok. 50 uczniów, a nawet Podkarpacie – po ok. 20 osób.

Ciasno w ogólniakach

Dlatego już wiadomo (na podstawie statystyk elektronicznego systemu rekrutacji), że w tym roku najtrudniej będzie się dostać do klas biologiczno-chemicznych w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, gdzie o miejsce ubiegają się średnio po dwie osoby z tzw. pierwszej preferencji (liczba chętnych z drugiego czy trzeciego wyboru jest kilkakrotnie wyższa). Podobnie wygląda sytuacja z klasą lingwistyczną.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YebacpisTreść komentarza: Wielki sukces pisowskie policji zamknąć chłopaka za ogórki. A sami walą w gaz alkusyData dodania komentarza: 14.08.2022, 10:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: 200 porcji „maryśki” w drzwiach samochoduAutor komentarza: skierwensenTreść komentarza: droga studentko psychologii, jeśli to nie jest twój pierwszy rok i zgodzisz się być moją terapeutką, wynajmę ci mieszkanie po kosztach.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:57Źródło komentarza: Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe cenyAutor komentarza: Ciuke zamuloneTreść komentarza: Wyrastając w konfidencje na nic was nie będzie staćData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:55Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: Ciule zamuloneTreść komentarza: Prokuratura w Otwocku raz na pół roku działania podejmuje co co sie dziwić działalności państwaData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:54Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: -Treść komentarza: Niech ten pis pójdzie wreszcie w pis du!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:29Źródło komentarza: Rząd chce zakazać strajków solidarnościowychAutor komentarza: GadTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 13.08.2022, 09:11Źródło komentarza: Odebrał sobie życie po tym, jak matka zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji
Reklama
Reklama