Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 12:32
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Gm. Komarów-Osada: Smutna opowieść o małej szkole w Dubie

Zwykle decyzje o likwidacji szkół budzą sprzeciw mieszkańców. W miejscowości Dub (gm. Komarów-Osada) została ona jednak przyjęta ze spokojem i jakąś chłopską, twardą... rezygnacją.
Gm. Komarów-Osada: Smutna opowieść o małej szkole w Dubie

Autor: Fot. pixabay.com

To nie była łatwa decyzja. Szkoła Podstawowa w Dubie ma zostać zlikwidowana 31 sierpnia. Jej uczniowie będą kontynuowali swoją naukę w SP im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie. Mieszkańcy Duba mówią o tej decyzji z żalem, ale i ze zrozumieniem. Martwią się także o przyszłość swojej wsi.

Kuratorium 15 marca w sposób pozytywny zaopiniowało zamiar likwidacji SP w Dubie. Przemawiała za tym sytuacja demograficzna. W przyszłym roku do tej szkoły uczęszczałoby tylko 10 uczniów, a rok później dziewięciu – mówi Barbara Krawczyk z zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Co ważne za likwidacją tej placówki była także rada pedagogiczna oraz rada rodziców tej placówki. Czyli sami rodzice uznali, że w SP w Komarowie-Osadzie uczniowie będą mieli lepsze warunki.

 – Uchwała o likwidacji SP w Dubie została już przegłosowana. Procedura jest w toku – dodaje Stanisław Siek, sekretarz UG w Komarowie-Osadzie. – Dla nas likwidacja tej szkoły wiąże się oczywiście przykrością, ale to będzie optymalne rozwiązanie.

Zagrzybione ściany, marne ogrzewanie

Decyzję w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Dubie Rada Gminy Komarów-Osada podjęła jeszcze w styczniu. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały intencyjnej (podpisał je Jerzy Pałczyński, przewodniczący miejscowej RG) celem tych zmian jest "konieczność dostosowania sieci szkół i oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w gminie Komarów-Osada do realnych potrzeb wynikających ze zmian demograficznych". Ponadto poprzez likwidację szkoły jej dotychczasowi uczniowie będą mieli (podobno) bardziej optymalne warunki kształcenia "poprzez naukę w pomieszczeniach spełniających normy sanitarne". Takie rozwiązanie ma także, jak to określono: "poprawić optymalizację kosztów kształcenia". 

Cały artykuł dostępny w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zatroskany mieszkaniec 24.04.2019 11:39
A za to w Komarowie wiele się nauczą dużo różnych wydarzeń imprez robią a później wychodzą słabo oceny w dodatku kto ma lepsze znajomości to i dzieci mają łatwiej u nauczyciela a to często bywa.

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama