Ksiądz kanclerz z Gorajca

  • 07.03.2018, 06:00 (aktualizacja 07.03.2018, 06:31)
  • Robert Horbaczewski
Ksiądz kanclerz z Gorajca
Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Wieloletnim kanclerzem diecezji lubelskiej, bliskim współpracownikiem bp. Stefana Wyszyńskiego. Papież Jan XXIII obdarzył go godnością prałata domowego. Mieszkańcy Gorajca pamiętają go jako tego, dzięki któremu mają własną parafię.

Sebastianowi Olechowi i jego żonie Katarzynie z Gorajca Starej Wsi dzieci umierały po urodzeniu. Rodzinna opowieść mówi, że w końcu Katarzyna, która była w ciąży z kolejnym dzieckiem zawierzyła je Matce Boskiej. W kościele miała powiedzieć:

"Tyś Matko Najświętsza będziesz te dziecko miała i ja też będę je miała".

Tym dzieckiem był właśnie urodzony 4 kwietnia 1905 roku Wojciech. Po jego narodzinach, szczęśliwie dorosłości dożyły kolejne dzieci Olechów: Marianna (po mężu Bizior), Stefania (po mężu Madej) i Katarzyna (po mężu Bartoszczyk).

Wojciech po skończeniu szkoły średniej w Państwowym Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, w 1923 roku wstąpił do Mniejszego Seminarium Duchownego, a następnie Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. W 1930 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Fulmana, który następnie wysłał go do austriackiego Innsbrucka na studia filozoficzne. Tam w 1933 roku ks. Olech obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł naukowy doktora filozofii. Powrócił do kraju i od sierpnia 1933 roku pełnił funkcję sekretarza w kancelarii kurii biskupiej w Lublinie.

Więcej o zasłużonym dla lokalnej społeczności księdzu przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe