Czy zabytki należy szanować?

  • 11.10.2016, 13:02
  • bn
Czy zabytki należy szanować? nadesłane
– Żal na to patrzeć. Dawny budynek Urzędu Gminy w Zwierzyńcu to jedna z najstarszych, najbardziej okazałych budowli w mieście. Z jakiegoś powodu zdjęto z niego dach i niszczeje. Leje się tam do środka. Niebawem budynek będzie nadawać się jedynie do rozbiórki! Trzeba go ratować! – apeluje pan Andrzej jeden z naszych Czytelników.

Ten parterowy budynek ma ponad sto lat. Stoi przy ul. Partyzantów w Zwierzyńcu. Z konserwatorskiego opisu obiektu, dowiadujemy się, że został on przykryty dwuspadowym dachem "naczółkowym z lukarnami"(tego dachu już nie ma). Było tam tamże użytkowe poddasze oraz dwa charakterystyczne dla tej budowli portyki (chodzi o część budynku na planie prostokąta z jednym lub dwoma rzędami kolumn). W sumie budynek miał powierzchnię 230 mkw. Mieszkańcy Zwierzyńca obawiają się, że jego dni są policzone. Dlaczego?  
Znikający budynek
– Wiele osób ma wspomnienia związane z tym niezwykłym budynkiem – mówi pan Andrzej (na jego prośbę nazwisko do wiadomości redakcji). Ja np. brałem tam w latach 80. ślub cywilny i bardzo mile to wspominam – opowiada pan Andrzej. – Tam odbywały się uroczystości kombatanckie, rocznice par obchodzących np. złote gody czy takie dziwne PRL-owskie ceremonie nadawania dzieciom imion. Nic dziwnego, że dla wielu osób to miejsce było i nadal jest ważne.
Panu Andrzejowi utkwiła w pamięci tzw. sala konferencyjna zwierzynieckiego Urzędu Gminy, w której odbywała się większość ceremonii. Pamięta także, że przy tym gmachu można było oglądać trzy inne budynki gospodarcze (w jednym z nich w latach 80. działał zakład pogrzebowy) oraz ogród. To otoczenie się zmieniło.
– Budynek został sprzedany prywatnej osobie. Taka była decyzja władz, która w mojej ocenie była błędna. Bo gdy się tam jakiś czas temu wybrałem... aż nogi mi odjęło. Mury tej budowli na pewno mogłyby wytrzymać jeszcze wiele lat. Ale jak to ma być możliwe, skoro na całym gmachu zdjęto dach? Po prostu nie ma go! – denerwuje się nasz Czytelnik. – Mamy jesień, zaczęły padać deszcze, a potem będą ulewy, śniegi. Część tej budowali została wykonana z wapienia. Jak on nasiąknie wodą, gmach się za jakiś czas rozpadnie. Wszystko zniszczeje! O to tutaj chodzi? 
Mężczyzna sugeruje, że działka przy ul. Partyzantów jest atrakcyjna, a stojący na niej niszczejący gmach może komuś przeszkadzać. Dlatego obawia się, że budynek w końcu zniknie. Powiadomił o tym redakcję "Kroniki Tygodnia" (mieliśmy też inne sygnały od Czytelników w tej sprawie). Skargi trafiły także do konserwatora zabytków. 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
*** burmistrza
*** burmistrza 16.02.2018, 13:49
***ek cipka dupka
Mieszkaniec Zwierzynca
Mieszkaniec Zwierzynca 14.02.2018, 14:59
Prawda jest taka ze budynek nie jest dokończony właśnie przed takie osoby które najgłośniej krzyczą „Burmistrz sprzedaje”. Zacznijmy od tego ze burmistrz nic nie ma tak na prawdę do sprzedawanych działek lub nieruchomości. Są od tego specjalne obrady gminny na czele z rada gminy. Znam dokładnie sytuacje wiec mogę się szerzej wypowiedzieć. Gdy prywatna osoba chciała wyremontować budynek pewne osoby zaczęły pisać pisma do różnych instytucji i właściciel musiał przerwać budowę. Niestety te same osoby przyczyniły się również do niedokończenia budowy domu w parku bo rzekomo był za blisko rzeki, właściciele już wygrali sprawę w sądzie wiec widzimy jak te osoby zaburzają rozwój zwierzyńca. Między innymi jedna z takich osób jest Pan z Rudki. Piszący w swoim śmiesznym „Głosie” różne brednie nie poparte żadnymi faktami. Chciałbym na koniec dodać ze gdyby nie burmistrz i rada gminy, Zwierzyniec nie wyglądał by dziś tak pięknie i nie byłoby tutaj tyle turystow. Ludzka nienawiść nie zna granic. Pozdrawiam serdecznie osoby które wiedza co jest prawda a co kłamstwem.
slawekpl
slawekpl 15.08.2018, 17:01
ja mam tylko jedno pytanie. Dlaczego budynek niszczeje. Dlaczego zdjeto dach aby szybciej doszlo do dewastacji? Dlaczego nie chroni sie zabytkow??
Slawek PL
Slawek PL 24.10.2017, 11:08
To jest skandal. Burmistrz tutaj nie wjest winny. Pytam sie gdzie jest konserwator zabytkow. Dlaczego nie zobowiazuje sie kupujacego do remontu i dokladnej/oryginalnej renowacji budynku. Nieruchomosc jest niszczona z premedytacja. Za zniszczenie nikt nie odpowiada, taniej wychodzi budowa nowego kompleksu, nowej szkarady. Bezprawie i skandal!!!
Miejscowa
Miejscowa 18.10.2016, 20:28
Burmistrz woli sprzedawać niż remontować bo mu kasy brakuje w budrzecie ,bo żeby miał na premierę. Najwyższa pora aby go zmienić
j
j 13.10.2016, 20:31
A Tomasz takie piękne miasteczko. Żal patrzeć.
Była mieszkanka
Była mieszkanka 12.10.2016, 15:58
Zgadza się władza wszystko sprzedaje a Zwierzyniec to miasto emerytow.
byly mieszkaniec bylego pieknego zwierzynca
byly mieszkaniec bylego pieknego zwierzynca 12.10.2016, 15:47
bo burmistrz woli sprzedac za grosze niz wyremontowac jak kilka lat temu duzy remont przechoni po drugiej str ulicy na przeciwko tego budynku i co kasa wsadzona w remont przechodni pracownicy znalezli drugi budynek a budynek sprzedać za marne grosze po znajomosc stal parę lat bez użyteczny zal patrzeć, kiedyś zwierzyniec tętnił zyciem az zal bylo wyjezdzac z niego teraz zostali ci co musieli io wracac nie ma po co

Pozostałe