Gryka odmiany Kora z Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o. o.

  • 23.01.2018, 05:00 (aktualizacja 30.01.2018, 23:04)
  • bw
Gryka odmiany Kora z Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o. o. Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o. o.
Gryka odmiany Kora jest hodowana w Małopolskiej Hodowli Roślin – Stacja Hodowli Roślin w Palikijach. Na rynek trafia poprzez sieć punktów sprzedaży przynależnych do firmy. Spółka prowadzi kontraktację, dzięki której produkowany jest kwalifikowany materiał siewny. W 2017 roku grykę odmiany Kora wpisano do Krajowego Rejestru Odmian jako tradycyjnie uprawianą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

. Odmiana ta uprawiana może być na cele nasienne lub w produkcji towarowej (do produkcji kaszy). Gryka Kora wyróżnia się dobrą tolerancją na wiosenne chłody i okresowe susze, wysokim plonem nasion możliwym do uzyskania nawet w niekorzystnych warunkach (susza). Nasiona są dość odporne na osypywanie i mają wysokie parametry jakościowo-technologiczne (łatwe obłuszczanie i dobrą wydajność kaszy). Zawierają one dużo białka, są bogate w witaminy P, B oraz mikroelementy (Cu i Fe) i makroelementy (Ca, Mg, P, K). Nie zawierają glutenu, dlatego mogą być stosowane przez osoby chore na celiakię. Kwiaty gryki stanowią znaczący pożytek dla pszczół (ok. 100 kg miodu z 1 ha). Gryka może być uprawiana na glebach słabszych kompleksów. Jest rośliną ekologiczną, której uprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Użycie kwalifikowanego materiału siewnego przez rolników powoduje wzrost plonowania oraz eliminuje możliwość wystąpienia tatarki, która jest trudna do odczyszczenia i pogarsza jakość uzyskiwanej kaszy. Nasiona sprzedawane są na terytorium Polski oraz na Litwie i w Czechach.

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Elvis
Elvis 27.08.2020, 22:28
Pic na wodę ,kupiłem z centrali grke która wogole nie nektarowala nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności ,pszczoły nic mi nie zebrały taki mamy kraj cwaniaków i kreciarstwa podkreślałam przy zakupie że chce odmianę dla pszczół.
Yiddish
Yiddish 04.02.2021, 12:49
Kolego, odmiana dobra nektarowanie i zbiór nakropu zależy od warunków pogodowych i od siły rodzin. Ciężko jest tu winić grykę czy centralę nasienną. Gryka jest bardzo kapryśną uprawą. Pozdrawiam

Pozostałe