Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:14
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Józef Rybicki - żołnierz i nauczyciel

Józef Rybicki, były dyrektor LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, jest patronem jednej z miejskich ulic.
Józef Rybicki - żołnierz i nauczyciel

– To człowiek wielkiego formatu. Takiej osoby nie było w historii Tomaszowa. Pierwszy twórca konspiracji powrześniowej na Zamojszczyźnie, dowódca Kedywu Okręgu Warszawa, uczestnik powstania warszawskiego, członek WiN, więzień polityczny, naukowiec, intelektualista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników – wymienia jednym tchem Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Zygmunt Wiśniarski, syn komornika sądowego w Tyszowcach, do tomaszowskiego gimnazjum nr 500 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim zaczął chodzić jesienią 1935 roku. Dyrektorką szkoły była wtedy Ewa Andrzejewska. Wprowadziła w szkole zwyczaj urządzania potańcówek i zabaw, sama biorąc w nich udział.

"W roku 1937 naszą piękną filigranową dyrektorkę zwolniono ze stanowiska, gdyż usiłowała bronić ucznia – Ukraińca skazanego na ciężkie więzienie na św. Krzyżu, za przynależność do komunistycznej partii "Zapadniej Ukrainy" i zamordowanie człowieka, podobno wywiadowcę policji, który dostał się w partyjne szeregi. Ten nieszczęsny uczeń nazywał się Stanik, a po rozpuszczeniu więźniów z powodu wojny znalazł się w Tomaszowie, w mundurze oficera NKWD"– napisał w swoich wspomnieniach Wiśniarski.

Po Ewie Andrzejewskiej dyrektorowanie szkołą objął rzutki Józef Rybicki – "o poglądach sporo różniących się od swojej poprzedniczki".

"Dyrektor Rybicki nie bawił się w pedagogiczne doświadczenia z młodzieżą, nie patronował tańcom i zabawom, raczej sportom, przysposobieniu wojskowemu i innym godziwym zainteresowaniom uczniów. Trzymał nas krótko, ale po ojcowsku. Przede wszystkim był sprawiedliwy, niedrobiazgowy, wyrozumiały dla młodzieńczych wybryków" – wspomina Zygmunt Wiśniarski.

 

Z gimnazjum na front

Józef Rybicki urodził się 18 grudnia 1901 w Kołomyi. Jego mama, Olga, była nauczycielką, ojciec Zygmunt – sędzią. Edukację gimnazjalną Józef rozpoczął w czasach I wojny. Gimnazjum zaczynał w Brzeżanach, kończył we Lwowie. Kiedy bolszewicy najechali na Polskę, był uczniem ósmej klasy lwowskiego gimnazjum im. Stanisława Staszica. Wraz z całą klasą wstąpił do wojska na ochotnika. Walczył w szeregach Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej. W bitwie pod Rakobutami, 16 sierpnia 1920 roku, został ranny w prawy bark od szabli bolszewickiej. 

Dwa miesiące później zdemobilizowano go jako inwalidę z trwałym niedowładem prawej ręki (późniejsza gruźlica kostna doprowadziła do trwałego usztywnienia barku). Dokończył edukację gimnazjalną, zdał maturę i rozpoczął studia filologii klasycznej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

Więcej o Józefie Rybickim w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wiertel 23.04.2018 09:04
Skutkiem mordów hitlerowskich oraz stalinowskich (epoki stalinowskiej) Polska straciła mnóstwo najlepszych swych synów i córek a Stalin obsadził urzędy polskie swoimi ludźmi których dzieci i wnukowie obecnie są w nich usadowieni: http://pamietnikwindykatora.pl/2016/03/05/geny-dzisiejszych-sedziow-prokuratorow-tudziez-innych-prawnikow/ Dlatego konieczna jest radykalna reforma poprzez zmianę systemu sądowniczego na taki jaki funkcjonuje w krajach anglosaskich na czele w USA.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KubaTreść komentarza: Ja bym chciał od autora tekstu adres OHZu w którym polują na wilki? Ten artykuł to kupa bzdur! Ale myślę że artykuł sponsorowany przez obecna władzę. Pan Drożała ma podobną wiedzę jak autorData dodania komentarza: 26.04.2024, 15:13Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Wszystkich, którzy osiągnęli wiek emerytalny - zwolnić żeby mlodzi mogli podjąć pracę, a Wydzial Geodezji cały wymienić!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:08Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: ZamoscianinTreść komentarza: Nowy prezydent powinien przeszkolić niektórych pracowników odnośnie traktowania klientów.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: zomoTreść komentarza: Policyjna służba często udowadnia, że motto Pomagamy i Chronimy to nie jest pusty slogan. A rolników i protestujących Polaków uczciwie i PO ludzku Pałujemy i Gazujemy !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:34Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Pewnie chcieli jej wlepić mandat lub zabrać do wytrzeźwiałki bo liczyli że jest pijana ! Inaczej by na nią nie zwrócili uwagi i nie podeszli ! Po za tym nie róbcie z nich Bohaterów ! Od tego są jak d...... od Zrania ! Po za tym do nich nikt nie ma już zaufania ani szacunku , to psy 13 grudnia ! Wstyd być Policjantem, wstyd mieć kogoś ze znajomych w Policji !!!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:32Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Śmieszne zalecenia: jak widzimy .... Tylko, że akurat policja wybiórczo widziData dodania komentarza: 26.04.2024, 11:47Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILM
Reklama
Reklama