Bliżej gorących źródeł w Zamościu

  • 18.05.2017, 09:33
  • mk
Bliżej gorących źródeł w Zamościu freeimages.com
Na początku stycznia br. jako pierwsi informowaliśmy o planach dotyczących gorących źródeł geotermalnych w okolicach Zamościa. Gdyby się okazało, że jest ich wystarczająco dużo, miasto mogłoby wykorzystać je do produkcji ciepła. Jest też inwestor, który chciałby na bazie wód geotermalnych uruchomić duży ośrodek wypoczynkowy.

W listopadzie ub. roku, po wcześniejszych spotkaniach, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk wystąpił do Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego o zlecenie opracowania dokumentu, który ma wskazać miejsca i zasoby źródeł geotermalnych. Niedawno Urząd Miasta otrzymał "Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu". W opracowanym przez Instytut dokumencie znajduje się m.in.: ocena stanu rozpoznania geologicznego i hydrogeologicznego, interpretacja danych geologicznych, analiza parametrów hydrodynamicznych i hydrochemicznych poszczególnych poziomów wodonośnych. Jest też wstępne określenie przydatności wód do ich gospodarczego wykorzystania, wskazanie optymalnego kierunku ich zagospodarowania oraz wskazanie zagrożeń związanych z eksploatacją oraz funkcjonowaniem inwestycji.

 – Szczegółowe wyniki przygotowanej ekspertyzy będą przedstawione radnym na jednej z najbliższych Sesji Rady Miasta Zamość. W spotkaniu weźmie udział specjalnie zaproszony w tym celu ekspert z instytutu geologicznego – zapowiada Piotr Zając, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Zamość.

Czekając na pierwszy odwiert

Kolejnym etapem będzie zlecenie opracowania projektu robót geologicznych otworu wiertniczego. Tu trzeba zaznaczyć, że na terenie Miasta Zamość nie były dotychczas wykonywane głębokie udokumentowane odwierty, na podstawie których można by było stwierdzić występowanie wód termalnych o właściwościach i wydajności pozwalających na szersze zastosowanie np. w ciepłownictwie. 

– Po szczegółowym projekcie robót geologicznych, rozważamy wykonanie odwiertów badawczych, co z uwagi na bardzo wysokie koszty (nawet do 6 tys. zł za metr wiercenia!) planuje się zrealizować tylko w przypadku wsparcia finansowego ze środków NFOŚiGW lub innych źródeł – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału  Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość.

 Gdyby się okazało, że miasto posiada odpowiednie zasoby geotermalne, byłaby możliwość wykorzystania gorących źródeł do produkcji energii cieplnej.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jasiek
jasiek 21.05.2017, 10:57
Liczy się tylko starówka reszta Zamościa woła o pomstę do nieba najgorszy prezydent Zamościa oraz jego ekipa
Edi Ed
Edi Ed 19.05.2017, 09:44
Panie prezydencie za te pieniądze to można obiecany zalew rozbudować i blisko i wygodnie, po co jeździć do Krasnobrodu lub Zwierzyńca nad te ich bajora. Ale już widać, że urzędowanie Panu i radnym się znudziło bo niewiele robicie dla mieszkańców, przy następnych wyborach będziemy pamiętać i Was odpowiednio nagrodzimy.

Pozostałe