Zamość: Pamiętają o powstańcach z warszawskiego getta. Akcja "Żonkile" w Bibliotece Pedagogicznej

  • 20.04.2017, 08:00
  • ak
Zamość: Pamiętają o powstańcach z warszawskiego getta. Akcja "Żonkile" w Bibliotece Pedagogicznej Biblioteka Pedagogiczna Zamość
Wczoraj (środa, 19 kwietnia) w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyły się warsztaty „Powstanie w getcie warszawskim”. Zorganizowano je w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem było upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1943 roku na terenie warszawskiego getta.

W środowych warsztatach w bibliotece wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, a także filmy o powstaniu w getcie w Warszawie. Później, analizując fragmenty książek, zastanawiali się,  jakie dylematy mogły towarzyszyć osobom osaczonym przez Niemców.

Dlaczego symbolem dorocznej akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN są żonkile? Ponieważ symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile związane są również z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili.

 

ak

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe