Zamość: Szpital ma mieć pediatrię. Są już lekarze, ale... brakuje jeszcze jednej osoby

  • 22.06.2022, 06:25
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Szpital ma mieć pediatrię. Są już lekarze, ale... brakuje jeszcze… Fot. Pixabay Podjęcie pracy na nowym oddziale pediatrii zadeklarowało sześciu lekarzy, w tym jeden z Ukrainy.
Wszystko idzie w dobrym kierunku: skompletowany jest już zespół lekarzy i pielęgniarek, przygotowane są sale dla małych pacjentów, jest podstawowy sprzęt medyczny. Brakuje jedynie ordynatora, który pokieruje oddziałem pediatrii w zamojskim szpitalu „papieskim”. Bo to, że taki oddział zostanie otwarty jest więcej niż pewne.

W sześćdziesięciotysięcznym Zamościu mali pacjenci leczeni byli do niedawna na oddziale pediatrycznym Zamojskiego Szpitala Niepublicznego przy ul. Peowiaków. Ale rok temu, po tym jak na emeryturę odeszło dwoje doświadczonych lekarzy, w tym ordynatorka, działalność oddziału została zawieszona. Od tamtej pory dzieci są leczone w sąsiednich placówkach, m.in. w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Dyrekcji szpitala, mimo wielu prób, nie udało się znaleźć chętnych do pracy pediatrów.

Każdemu zależało

Brak oddziału pediatrii spędzał sen z powiek nie tylko dyrekcji placówki przy ul. Peowiaków, ale też władzom samorządowym, na czele z prezydentem miasta i radnymi Hetmańskiego Grodu. Radny Dariusz Zagdański złożył nawet petycję dotyczącą obniżenia diet radnym i przekazania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na ratowanie oddziału. I choć petycja została uznana za bezzasadną (koledzy i koleżanki Dariusza Zagdańskiego z rady argumentowali, że problemem nie są pieniądze, ale brak pediatrów). – Żeby zabrzmiało to dosadnie: każdemu z nas zależy, żeby oddział pediatrii funkcjonował w mieście takim, jak Zamość – powiedziała na jednej z zimowych sesji radna Jolanta Fugiel.

To właśnie na przełomie stycznia i lutego pojawiły się informacje, że są spore szanse na to, żeby jeśli nie w „starym”, to na terenie szpitala „papieskiego” taki oddział zaczął znowu funkcjonować.

Czytaj także: Zamojskie Lato Teatralne już za chwilę. Odliczamy dni [PROGRAM]

Zielone światło

Na pewno tak się stanie. Jak nas poinformował Adam Fimiarz, który od kwietnia pełni obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, tymczasowo pediatria będzie usytuowana w części przebudowanego i otwartego niedawno oddziału neurologii z pododdziałem udarowym. 

Cały artykuł przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe