Zwierzyniec: W hołdzie ofiarom obozu przesiedleńczego

  • 13.05.2022, 11:51
  • wd
Zwierzyniec: W hołdzie ofiarom obozu przesiedleńczego Fot. UG Zwierzyniec
Mieszkańcy i władze gminy Zwierzyniec uczciły pamięć ofiar byłego obozu przesiedleńczego, który przed laty utworzyli tutaj Niemcy. Uroczystości odbyły się w 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Była msza święta w intencji ofiar II wojny światowej i symboliczne złożenie kwiatów przy pomniku przy ul. Zamojskiej, upamiętniającym ofiary byłego obozu przesiedleńczego. W uroczystości udział wzięli: burmistrz Urszula Kolman, przewodniczący rady miejskiej Wiesław Droździel i sekretarz miasta Edyta Wolanin, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Zwierzyniec i Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca.

Niemiecki obóz przesiedleńczy w Zwierzyńcu został założony pod koniec 1940 roku. Na jego terenie było kilkanaście baraków. Więziono w nim ludność cywilną, m.in. z powiatu biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego. W obozie przetrzymywano mężczyzn, kobiety i dzieci (Dzieci Zamojszczyzny). Wiele z nich wywieziono do Niemiec i poddano germanizacji. Dzięki ogromnym staraniom Jana Tomasza ZamoyskiegoRóży Zamoyskiej i rady Głównej Opiekuńczej ok. 460 polskich dzieci udało się uratować. 

Ostatni transport do Zwierzyńca przyjechał w sierpniu 1943 roku. Obóz zlikwidowano w 1944.

W miejscu, gdzie był główny plac obozu, wybudowano stoi dzisiaj kościół-pomnik pw. matki Bożej Królowej Polski. 

 

wd

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe