Uczcili święto pracy

  • 01.05.2022, 19:19 (aktualizacja 02.05.2022, 09:35)
  • ez
Uczcili święto pracy Na grobie Józefa Dechnika zapalono znicze.
Tradycyjnie 1 maja przedstawiciele i sympatycy biłgorajskiej lewicy obchodzili Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Świętowanie było symboliczne.

Już po raz trzeci w innych okolicznościach i w innym miejscu odbyły się obchody Święta Pracy w Biłgoraju. Przez kilkadziesiąt lat lewica świętowała przed pomnikiem Józefa Dechnika. Trzy lata temu wojewoda lubelski postument nakazał rozebrać. Twierdził, że propaguje on komunizm i jest niezgodny z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Mimo ogromnego sprzeciwu mieszkańców pomnika nie udało się obronić.

Z tego względu 1 maja sympatycy lewicy spotykają się przy grobie Józefowa Dechnika. Biłgorajanina wspomina Zenon Kowalik, przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ sekretarz powiatu SLD. - Józef Dechnik był wspaniałym, kulturalnym człowiekiem, który dbał o ludzi nie o siebie. Nigdy się nie wywyższał. Był człowiekiem dla innych. Nigdy się nie wyróżniał - mówił. Zaznaczył, że żył bardzo skromnie. - Dla Biłgoraja zrobił bardzo dużo. Zawdzięczamy jemu powstanie zakładów pracy, szkół. Za jego rządów powstało kilka nowych kościołów - dodał. 

Historia Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy sięga 1886 roku, kiedy to 1 maja w Chicago zorganizowano demonstrację w obronie praw robotników. Doszło wówczas do krwawych rozruchów oraz represji wobec działaczy związkowych. Trzy lata później dla uczczenia tragicznych wydarzeń II Międzynarodówka ogłosiła 1 maja Międzynarodowym Świętem Pracy.

ez

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe