Gm. Tomaszów Lubelski: Kamień zostaje

  • 11.01.2022, 07:54
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Gm. Tomaszów Lubelski: Kamień zostaje Podczas poszukiwań w wyznaczonym miejscu nie odnaleziono śladów pochówku.
Nie znaleziono nic na potwierdzenie historii przekazywanej w Szarowoli z pokolenia na pokolenie, że jakoby na jednym z pól mieliby zostać pochowani powstańcy styczniowi. Mimo to mieszkańcy wsi wierzą, że tak się kiedyś stało.

– Mam 60 lat i odkąd pamiętam, każdy tu mówił, że kiedyś ktoś pochował w tym miejscu powstańców styczniowych. Taką historię przekazano też mojej babci. Jak chodziłem do szkoły, co roku na Święto Zmarłych uczniowie, harcerze i nauczyciele upamiętniali to miejsce. Przynosiliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze – opowiada Zbigniew Umiński, dzierżawca pola, na którym znajdowała się mogiła.

– Kiedyś dobrze ją było widać. To był spory, do 1,5 metra pagórek. Ale kilkadziesiąt lat temu został zniszczony. Zrobiła to pewna kobieta, której bardzo przeszkadzało, że idąc w to miejsce, wchodzi się na jej pole i tyle kopała, kopała, aż zniszczyła pagóreczek. Niewykluczone, że dokopała się do szczątków – dodaje pan Zbigniew.

Ta historia już jakiś czas temu zainteresowała regionalistów, Witolda Piturę i Jarosława Jońca. Dzięki dociekliwości ich oraz Beaty Będkowskiej, właścicielki pola, w końcu udało się sprawdzić wskazane miejsce. Regionaliści zaprosili do Szarowoli Stowarzyszenie Wizna 1939 z Wołomina. Ci przyjechali w listopadzie na poszukiwania. Przy użyciu koparki wybrano ziemię, ale nie znaleziono żadnych śladów czy szczątków, które mogłyby potwierdzić opowieści mieszkańców wsi.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

Wioletta Dudek-Ruszel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 12.01.2022, 18:01
Całkiem jak na górce w Taplarach. ,,Konopielka''

Pozostałe