Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Polacy zabrali głos

  • 27.12.2021, 11:58
  • News4Media
Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Polacy zabrali głos iStock
Eksperci stale donoszą, że wariant omikron koronawirusa jest o wiele bardziej zakaźny niż jego poprzednie wersje. Minister zdrowia przewiduje, że z jego powodu czwarta fala zachorowań płynnie przejdzie w piątą, więc pandemia nie pozwoli od siebie odpocząć. Polacy zapytani zostali o to, czy w obliczu aktualnej sytuacji szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich.

„Zakładamy, że fala czwarta wywoływana przede wszystkim mutacją Delta płynnie przejdzie w falę piątą, już związaną ściśle z Omikronem (…). Prawdopodobnie na koniec stycznia będziemy widzieli przyspieszenie i rozpoczęcie piątej fali w tym sensie, że zacznie się dominująca pozycja Omikrona - to ona będzie definiowała tę piątą falę” – prognozował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem „Popołudniowej rozmowy” na antenie RMF FM.

Potwierdzać to zdają się również statystyki resortu Niedzielskiego, które stale wskazują, że zagrożenie spowodowane COVID-19 nie minęło, choć od początku pandemii na świecie minęły już dwa lata. „Rzeczpospolita” zlecił IBRiS przeprowadzenie sondażu, którego celem było wyłonienie postawy społeczeństwa wobec pomysłu obowiązkowych szczepień.

1100-osobowa grupa respondentów odpowiedziała na pytanie: „Które podejście do kwestii szczepień najbardziej odpowiada Pani/Pana poglądom?”. Prawie połowa, bo 47 proc. pytanych uważa, że zabieg powinien pozostać dobrowolny dla wszystkich. Z kolei 32 proc. uczestników badania wskazuje, że rozsądną decyzją rządu byłoby wprowadzenie obowiązku wakcynacji dla każdego obywatela. 16 proc. ankietowanych chciałoby, aby przymusowym szczepieniom poddani zostali nauczyciele, medycy oraz służby mundurowe. Według 3 proc. odpowiadających na pytanie, nakaz ten powinien dotyczyć jedynie służb medycznych. Pozostałe 3 proc. to respondenci, którzy wskazali odpowiedź „Nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania”.

Jak wskazuje dziennik, w Polsce zaszczepionych w pełni jest obecnie ok. 21 milionów pacjentów. Nasz kraj jest również jednym z trzech, które w Europie notują najwyższą śmiertelność z powodu COVID-19.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Do Kroniki
Do Kroniki 29.12.2021, 11:23
Kroniko Tygodnia jeszcze chyba nikt nie pokazał mapy Polski ze wskazaniem kropeczkami (kolorem) gdzie jest najwyższe poziom wyszczpienia, a gdzie panuje ciemnogród... niech reszta Polaków wie może uda się to jakoś naprawić. Pozdrawiam
Stary
Stary 29.12.2021, 12:00
Ciemnogród to Ty jesteś

Pozostałe