Podejrzewasz u siebie COVID-19? NFZ radzi, co powinieneś zrobić

  • 09.12.2021, 10:00
  • News4Media
Podejrzewasz u siebie COVID-19? NFZ radzi, co powinieneś zrobić iStock
Czujesz, że twoje samopoczucie jest coraz gorsze? Zastanawiasz się, czy kaszel i gorączka mogą być objawami COVID-19? Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak sprawdzić, czy winny twojej infekcji jest koronawirus i samodzielnie zapisać się na test.

Przede wszystkim lekarz rodzinny

Choć pierwsze objawy infekcji bywają podobne w przypadku wielu chorób, warto przyjrzeć się własnemu organizmowi i już na początku skonsultować stan własnego zdrowia z lekarzem. NFZ przypomina, że przede wszystkim należy skontaktować się z poradnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Placówki te czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu pracownicy rejestracji mogą pokierować cię na wizytę w gabinecie lekarza, teleporadę lub wizytę doktora w miejscu twojego zamieszkania. Koniecznie poinformuj przez telefon, że podejrzewasz u siebie koronawirusa, przebywasz na kwarantannie lub gdy doszło do kontaktu z osobą zakażoną.

Po godzinach pogotowie

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obowiązuje w godzinach od 18 do 8 oraz w weekendy i święta. Podobnie, jak w przypadku przychodni, NiŚOZ daje możliwość skorzystania zarówno z wizyty osobistej, jak i teleporady lub interwencji wyjazdowej lekarza.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

To telefoniczny odpowiednik NiŚOZ. Aby skorzystać z teleporad, wystarczy w dniach wolnych od pracy lub w godzinach pomiędzy 18 a 8 zadzwonić pod numer 800 137 200. Możliwe jest również zgłoszenie za pomocą formularza dostępnego w godzinach pracy TPK. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu oferuje konsultacje z pielęgniarką, położną i lekarzami, którzy w razie potrzeby wystawią również e-zwolnienie, e-receptę, lub e-skierowanie.

Test na SARS-CoV-2

Test na obecność koronawirusa przeprowadzany jest na zlecenie lekarza u pacjentów, których stan zdrowia sugeruje zakażenie. Możliwe jest jednak samodzielne zapisanie się na wymaz poprzez wypełnienie formularza kwalifikacyjnego dostępnego na tej stronie. Opcja dostępna jest jednak dla pełnoletnich pacjentów, którzy posiadają Profil Zaufany niezbędny do zalogowania. Możliwe jest również połączenie z konsultantem, który przygotuje skierowanie bez logowania. Ważną informacją jest, że od momentu wystawienia zlecenia na wymaz objęci jesteśmy kwarantanną. Pozytywny wynik testu przekształca ją w izolację, negatywny zaś zwalnia z odosobnienia. W przypadku potwierdzenia SARS-CoV-2 należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który oceni stan zdrowia i podejmie dalsze decyzje.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe