Daj zniczowi drugie życie

  • 03.11.2021, 08:00
  • ak, lew
Daj zniczowi drugie życie Fot. Rafał Kowalik Zamiast w kontenerze na śmieci, znicze mogą lądować na półce zniczodzielni.
Zamość, Biłgoraj, a od kilku dni Szczebrzeszyn, Klemensów i Wielącza mają swoje zniczodzielnie

Zaczęło się kilka lat temu. Wówczas stanęła pierwsza. Później pojawiły się kolejne. Teraz zniczodzielnie są organizowane przy wielu nekropoliach, również w naszym regionie. Z pewnością po Zaduszkach będą miały się czym zapełniać.

Zniczodzielnia to nic innego, jak postawiony w widocznym miejscu, z reguły przy wejściu na cmentarz, duży, wyraźnie opisany regał. Idea nie jest skomplikowana. Chodzi o to, by zużytych, wypalonych, ale jeszcze dobrych zniczy nie wyrzucać do kosza, tylko ustawić je na półce. Bo komuś mogą się przydać i świetnie służyć, jeśli włożony do środka zostanie nowy wkład. 

(...)

W ślad za kilkoma miastami powiatowymi poszły również mniejsze. Już w połowie zeszłego tygodnia regał pojawił się przy cmentarzu w Szczebrzeszynie. Podobne stanęły obok bram nekropolii w Klemensowie i Wielączy. W ich organizacji miejscowemu radnemu pomógł zamojski market.

– Zobaczyłem, że kontenery na śmieci przy cmentarzu zapełniają się w bardzo szybkim tempie, a w śmietniku lądują znicze, które wyglądają jak nowe. Postanowiłem podjechać do Castoramy, tam spotkałem miłą panią z obsługi – relacjonował nam Rafał Kowalik. Krótka, serdeczna rozmowa zaowocowała tym, że market podarował radnemu trzy regały.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

ak, lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mr.t
Mr.t 05.11.2021, 16:24
ok. tylko te regały po kilku deszczach się rozpadną. Czy nie lepszym pomysłem byłoby położenie jakiejś skrzynki, albo chociażby palety?? Wyszłoby i taniej i trwalej

Pozostałe