Gm. Hrubieszów: Łąka pełna skarbów

  • 03.11.2021, 07:06
  • Mariusz Parol
Gm. Hrubieszów: Łąka pełna skarbów Na prawie 4-hektarowej działce w Gródku kilka pokoleń archeologów bedzie mialo zajecie i mogą wydobyć w ziemi wiele wyjatkowo cennych zabytków.
Gmina Hrubieszów za 21 tys. zł kupiła prawie 4-hektarową działkę w nadbużańskim Gródku.

W ub. poniedziałek wójt Tomasz Zając podpisał akt notarialny. Gmina Hrubieszów stała się właścicielem  prawie 4 hektarów pola w Gródku. Samorządowcy nie potrzebują tej działki pod żadną inwestycję, ale od wielu lat prowadzone są tam badania archeologiczne. Archeolodzy i naukowcy będą mogli to robić także w przyszłości.

Skarpa w Gródku nad Bugiem jest niezwykłym miejscem. Jedynie w zeszłym roku z prywatnego jeszcze wtedy pola naukowcy z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wydobyli prawie pół tony eksponatów, pochodzących od neolitu aż po wczesne średniowiecze. Z dotychczasowych badań wynika, że skarpa nad Bugiem jest atrakcyjnym miejscem właśnie od czasów neolitu. Od kiedy zamieszkujący te tereny ludzie zaczęli stosować nowe metody obróbki kamienia, pojawiło się garncarstwo, upowszechniło się rolnictwo, tkactwo, powstały stałe osady.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Regionalny
Regionalny 07.11.2021, 17:13
Wiecie kto z wykrywaczem groby przekopywał? Hahahah ten co teraz konesera zabytków udaje ...
Łowca  staroci
Łowca staroci 03.11.2021, 18:56
Jak co kolwiek tam pozostało to nie z metali szlachetnych. Z tych ograbiali ludzie w latach 90-tych co mieli wykrywacze z dyskryminacją a nie wielu w to inwestowało. Wiedzą ci co latali po polach i grobach w poszukiwaniu skarbów. Hahahaha
poszukiwacz
poszukiwacz 03.11.2021, 19:14
Każdy amator elektroniki nawet nastolatkowie w tamtych czasach wie kto miał dostęp do tego typu sprzętu i kto z tym po polach latał

Pozostałe