Warsztaty rękodzielnicze w Telatynie

  • 27.09.2021, 06:00
  • Materiał nadesłany
Warsztaty rękodzielnicze w Telatynie Fot. UG Telatyn
,,Piękno wsi telatyńskiej” – pod takim tytułem odbyły się w Wiejskim Centrum Turystyki i Promocji Wsi Telatyn warsztaty rękodzielnicze poświęcone pamięci pochodzącego z Nowosiółek Edwarda Rastawieckiego – wielkiego kolekcjonera i mecenasa sztuki.

Warto w tym momencie sięgnąć do historii, by poznać jego życie i zamiłowanie by zrozumieć dlaczego stał się on inspiracją do zorganizowania warsztatów.

Otóż Edward Rastawiecki odbywając liczne podróże po Europie Rastawiecki szukał źródeł do dziejów polskich a podróżując po Polsce kompletował kolekcję dzieł sztuki, gromadził monety i obrazy. Jak podają liczne źródła, kolekcjonerstwo Rastawieckiego było przejawem patriotyzmu w czystej postaci a motorem jego działań była wyłącznie potrzeba służenia narodowi polskiemu, poprzez zebranie możliwie pełnej kolekcji różnych dzieł sztuki związanych z Polską.

Czytaj także: Życzenia dla Blanki. Uczniowie z Telatyna wysłali kartki

Analizując życie barona Rastawieckiego da się zauważyć, że mimo wielu zainteresowań z największym oddaniem zbierał obrazy, które kolekcjonował skrupulatnie wedle przyjętego przez siebie klucza. Były to w szczególności prace nieżyjących artystów polskich lub w Polsce działających, epoki stanisławowskiej oraz wieku XIX, o bezspornym autorstwie. Zbierał również szkice malarskie i miniatury. Jego zbiór liczył ponad 200 obrazów i około 4 tys. szkiców, nabywanych pojedynczo.

Czytaj także: Dożynki w gminie Telatyn (ZDJĘCIA)

Warsztaty w Telatynie odbyły się w trybie dwudniowym 16 i 23 września 2021 roku, uczestniczyły w nich dwie grupy po 20 osób, które pod czujnym okiem instruktorki pani Joanny Patron – właścicielki Zamojskiego Centrum Rękodzieł ,,W ramach sztuki” wykonywały obraz. Dzieło, które swoją tematyką nawiązywało do rolniczego regionu Gminy Telatyn, przy wykorzystaniu zbóż, ziół i roślin pochodzących z telatyńskich pól. Spotkanie warsztatowe stało się dla wielu osób inspiracją do stworzenia pięknego, unikatowego obrazu. Każda powstała praca była bowiem niepowtarzalna a wykonana samodzielnie przez uczestników warsztatów stała się powodem do dumy i zachętą do dalszego tworzenia.

,,Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra".

Czytaj także: Telatyn już przeczytał lekturę narodową

Materiał nadesłany

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe